| rzv1337 a întrebat:

Am vârsta de 14 ani, 60 de kg și înățlime 1, 75m. Am făcut „sală" acasă timp de câteva luni bune, cam vreo 2-3 luni. Faceam flotari zilnic, cate 80-100 si abdomene la fel. Adevarul este ca m-am definit, dar dupa o vreme am inceput sa slabesc, nu stiu daca e din cauza sportului sau din cauza alimentatiei. Intrebarea mea este daca creatina inainte de antrenament m-ar afecta cu ceva, creatina praf, nu pastile, care se dizolva in apa (creatine fx, lamaie). Sunt 25 plicuri x 10g, care costa 26 lei. Ce parere aveti? Am un prieten de 15 ani care ia de o luna si ii se vad bine diferentele. M-ar putea afecta cu sanatatea? O sa beau minim 3 litri de apa pe zi. Ce exercitii sa fac? Vreau să fiu putin mai lat, mai gras, sunt slabut, mai ales in partea abdomenului, vreau sa fac patratele dar si in acelasi timp vreau sa si pun grasime.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Cosmin86 a răspuns:

Ai facut o prostie de antrenament...

1. Muschii se dezvolta in zilele de pauza... deci flotari faci 1 data pe saptamana, maxim de 2 ori
2. Faci MAXIM 10 repetari... cand poti peste, maresti greutatea (spre ex. la flotari, eu fac la paralele unde am tot corpul in aer si leg 20-25 kg de mine ). Flotari normale fac doar pentru incalzire, ca acolo pot sa adaug si 60kg si tot fac peste 10...

3. Cate fripturi mananci pe zi?

4. Nu exista "sala acasa"... antrenament acasa = antrenament de copii firavi care vor sa ramana firavi

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie sa pui masã muscularã in sala de fortã, nu te ajuta cu cine stie ce creatina. Sau macar street workout de performanta.

| Antihristul a răspuns:

In primul rand mananca cat de mult poti 6-7 mese pe zi bogate in proteine, si acasa n-ai sa faci performanta, du-te la sala.

| Ralucaaa289 a răspuns:

Și eu vreau sa fiu mai suplă, mai înaltă, mai etc. Sfatul meu: nu lua chestia aia.Lasa organismul sa se dezvolte natural.Gandeste-te ca ai doar 14 ani. Pana la 20 si ceva ai timp sa te schimbi.Este absolut normal sa arăți asa la vârsta ta. Daca faci prostia si bagi chestii de genul s-ar putea sa iti afecteze mușchii si sa stagnezi, sa nu mai crești sa te dezvolti cum trebuie.

| Xfer a răspuns:

Nu lua creatină...Te umflii degeaba..Si nu o să poți face 50 flotări dintr-un" foc" îți asigur.
Îți recomand BCAA şi glutamină.
Mai bine îți construiesti doar forță..caută pe YT Andrea Larosa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Xfer):

Creatina e cea mai buna pentru forta.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Toate suplimentele sunt inutile daca ai o alimentatie buna pusa la punctwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Corect si asta. Doar ca peste 80% nu au o alimentatie buna pusa la punct happy

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Din pacate e adevarat.

| raMLesS a răspuns (pentru Cosmin86):

Https://www.tpu.ro/......ere-de-11/

I-a raspuns unul blackrose03, nu sunt de acord cu ce a spus, ce parere ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru raMLesS):

I-ai raspuns corect. Putine repetari cu greutati din ce in ce mai mari.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce disperat e utilizatorul ala avand in vedere faptul ca am spus aprox acelasi lucru.