| szanescu1 a întrebat:

Salut as dori sa intreb daca exercitiile calisthenice maresc muschii si forta.(Nu ma refer doar tractiuni si flotari.)?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Exact, cat timp sunt grele le faci. cand o sa devina prea usoare ( adica o sa poti peste 8 repetari la ele ) bagi altele

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cat timp faci exercitii unde nu poti peste 8 repetari, da

daca exercitiul devine prea usor si faci multe repetari, il faci mai greu

| szanescu1 explică (pentru Cosmin86):

Am greutati de picioare ambele de 1kg.Sa incep sa fac ele?

| Cosmin86 a răspuns (pentru szanescu1):

Da, dar e putin. eu spre ex. fac tractiuni cu 35 kg legate de mine, cu o centura de greutati pe care prind discuri.

Le folosesc si la flotari la paralele si la alte ex., ideea e sa nu treci de 8 repetari ( POTI peste 8, maresti greutatea )

Dar ce rutina ai mai exact?

| szanescu1 explică (pentru Cosmin86):

Pai am mai multe uite aici si is toate ce inseamna grupa http://www.madbarz.com/beginner-routines

| Cosmin86 a răspuns (pentru szanescu1):

"Pai am mai multe", asta e prima greseala.

Iti faci o rutina ( un program saptamanal ) pe care 5-6 luni nu-l schimbi

| szanescu1 explică (pentru Cosmin86):

Eu ziceam multe de sens una pentru fiecare grupabig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru szanescu1):

Atunci e ok, dar exercitile alea sunt prea simple. o sa cfresti putin cu ele, apoi te plafonezi.

trebuie sa-ti faci o rutina de exercitii unde nu poti peste 8 repetari ( daca vrei masa musculara ), sau peste 5 daca vrei forta.

| szanescu1 explică (pentru Cosmin86):

Da dar eu sunt incepator si sunt destul de grele pentru mn.De asta eu cred ca sunt bune.

| szanescu1 explică (pentru Cosmin86):

Mersi mult de ajutor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru szanescu1):

Exact, cat timp sunt grele le faci. cand o sa devina prea usoare ( adica o sa poti peste 8 repetari la ele ) bagi altele