| 7Azaky a întrebat:

Salut/Buna TPU!
As avea si eu o intrebare...cu doua gantere (10 kg fiecare) si flotari, tractiuni si abdomene big grin ce as putea sa fac?
Adica cum sa imi fac program?
Eu am facut asa...Luni(tractiuni, flotari, si 10 x 2 serii de gantere), Marti (abdomene 50 x 2 serii si pentru picioare alerg big grin si fac cateva genoflexiuni) si tot asa Miercuri (ca luni) joi (ca marti) si vineri (ca luni) si sambata si duminica pauza.
Credeti ca pot face ceva cu programul asta? Sau ce sugerati (in afara sa ma duc la sala big grin ca nu ma duc big grin )
Multumesc pentru raspunsuir big hug dau funda la cei care raspund bine!

Răspuns Câştigător
| cosmin21 a răspuns:

Pai fii atent iti fac eu un program de sala doar ca o sa il faci acasa
luni piept +bicep= la piept poti faci impins cu ganterele din plan inclinat, orizontal si declinat(asta daca ai o banca pentru asa ceva, daca nu doar din plan orizontal dar mai multe serii ). la biceps poti faci clasicele flexii pentru biceps, flexii ciocan, tractiuni la bara,etc.
miercuri: spate+triceps: la spate poti face ramat cu gantera, intreptari pentru zona lombara tot cu ganterele, tractiuni la bara. pentru triceps: Extensii din aplecat cu gantera, Extensii cu gantera pentru triceps cu o mana si/sau cu 2 maini.
vineri : picioare, umeri si trapez: la picioare :genoflexiuni cu ganterele, fandari cu ganterele, ridicari pe varfuri pentru gambe, magarusul tot pentru gambe. la umeri :Fluturari laterale cu gantere, Fluturari din aplecat, impins vertical cu gantere, si pentru trapez ridicari din umeri cu ganterele.
am sa iti las si un site unde poti cum se executa cateva din exercitii :http://www.getfit.ro/......casa.html, dar cu toate astea sa nu te astepti la rezultate bune mai ales ca ai gantere mici, sala e sala.

6 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

@Razvan11 sa cresti repetarile? trebuie sa faci pana nu mai poti pentru a se produce acea ruptura la muschi...nu trebuie nici macar sa le numeri.

| filipm2001 a răspuns:

E bine si nu e bine. Nu trebuie sa te axezi pe un aparat in fiecare zi, ci pe cate o grupa de muschi. Cu ganterele poti face (in functie de exercitiu): biceps, triceps, piept, spate si umeri. Tractiunile se fac pentru spate si umeri. Cu abdomenele si alergatul e OK atata timp cat faci cel mult o data la doua zile (adica lasi muschii sa se recupereze). La orice exercitii cu greutati (gantere, haltere, scripete, etc.) iti recomand sa faci 4 serii a cate 8-12 repetari (in functie de cate poti face cu greutatile tale).
Sau, poate dai o fuga la vreo sala sa te obisnuiesti cu exercitiile, si pe urma continui acasa.
Succeswinking

| 7Azaky explică:

A da, am uitat sa spun ca am o nelamurire dupa cat timp ar trebui sa cresc in serii repetarile? Si daca e mai bine daca fac flotarile din inclinat!(ca asa le fac eu big grin)

| AdrianBogdy a răspuns:

Eu iti sugerez sa faci lunea cate 3 sau 4 seri de gantere deoarece te va intari big grin Iti garantez mult succes!

| The0nly a răspuns:

Pai in primul rand cu ganterele faci pentru brat asta ar insemna cam 1 luna seri de cate 20 X 5 De luni pana vineri si o alimentatie cat mai buna care sa constate si fructe si legume si faci timp de o luna tot asa. Dupa Pentru abdomen in primul rand nu trebuie sa fi mai plinut sa zicem ca ai 25 ani=70 kg...Si program de 1 luna faci serie de 20 X 10 pe saptamana de luni pana vineri si daca se poate cate o vitamina C ca intareste oraganismul(Poti sa faci si flotari...Pentru abdomene dar sunt si pentru spate si pectorali)
P.S.
In timpul antrenamentului sa nu mananci porcari shaorma pizza...ca daca manci te chinui degeaba.

| comandantu666 a răspuns:

Poti sa faci toate grupele musculare cu ganterele, uitate pe net si o sa vezi zeici de exercitii si iti programezi singur cum vrei sa faci si ce in ziua respectiva, dar sa faci doar 2 grupe de muschi sau si mai multe dar sa astepti 2-3 zile ca sa faci iar aceeasi grupa de muschi.