| Adrian1555 a întrebat:

Salut.
Ce rol au carbohidratii pentru organism in perioada de definire? Si ce rol au in perioada de masa musculara?
Cand sunt la slabit trebuie sa consum mai multi sau mai putini carbo?

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Carbohidratii dau energie. Pe perioada de definire/slabire trebuie sa consumi mai putini, deoarece daca consumi mai multi excesul de zaharuri o sa se transforme in grasime si abia dupa ce organismul a terminat cu carbohidratii o sa isi ia energia din grasimi, ceea ce si vrei, dar nici prea putini deoarece organismul o sa treaca la proteine dupa si asa slabesti masa musculara. In perioada de masa musculara poti/trebuie sa consumi multi carbohidrati, deoarece alimentele bogate in carbohidrati sunt si bogate in calorii si trebuie sa fii in surplus caloric (bulking se mai numeste daca vrei sa cauti mai multe informatii). Am uitat sa precizez, sa mananci carbohidrati complecsi, nu simpli, deoarece cei complecsi iti dau energie mai mult timp si nu iti cresc mult nivelul de zaharuri in corp. Cei simpli ingrasa si nu iti dau destula energie.

| aXy99 a răspuns:

Trebuie sa consumi carbohidrati, dar nu multi. La definire trebuie sa reduci consumul de grasimi nesanaotase si carbohidrati simpli, proteinele si grasimile sanatoase trebuie sa ramana aproximativ la fel.