| Liviu321 a întrebat:

De curand m-am apucat de sala. Vreau sa capat masa musculara si sa scap de burta. Nu sunt gras, la 23 de ani, la 1.69 am 69kg dar s-a pus fix pe burta. Ce proteine, amino, creatina recomandati pentru inceput? Si ce ar trebui sa mananc? Am inteles ca Whey Gold ar fi cele mai bune. Ideea e ca bugetul lunar ar fi de 200 300 lei.

Răspuns Câştigător
| ruddy a răspuns:

Salut, daca vrei sa scapi de burta la inceput iti va fi mai usor daca stii sa iti faci un program de alimentatie bun, deoarece la inceput poti sa pui masa musculara in timp ce dai jos grasimea. Whey gold intr-adevar ii bun si la gust si pe parte de nutrienti, dar daca ai un buget limitat iti recomand sa iei ceva mai iefit si pe langa sa adaugi o creatina/vitamine/

| AnastasiaK a răspuns (pentru ruddy):

Uite o idee geniala: ce-ar fi ca din banii aia sa-si ia mancare? Zic si eu... poate ar fi cazul sa inceapa cu baza si suplimentele peste un an, doi, daca e cazul.

| Liviu321 explică (pentru ruddy):

Multumesc pentru raspuns! Momentan m-am axat doar pe abdomen si piept. Fac banda si de 2 3 ori pe saptamana exercitii pentru abdomen si de 2 3 ori pentru piept. Asta pana scap de burta. Deja au inceput sa se vada patratele in partea superioara. Nu prea am multa grasime in afara de cea de pe burta si ceva pe picioare in rest sunt slab deci as avea nevoie de proteine. Ideea e ca aceste proteine le am gasit pe la 180 lei care mi ar ajunge mai bine de o luna, dar le am gasit pe olx si imi e putin teama sa nu fie contrafacute, iar pe site uri le am gasit la 220 lei. Creatina am vazut ca nu ar fi foarte scumpa, cam 50 lei dar nu stiu de care sa iau pastile, prafuri etc.

| Liviu321 explică (pentru AnastasiaK):

Multumesc pentru raspuns. Da, ai dreptate cu alimentatia incerc sa mananc cat mai sanatos. Deja am renuntat la unele mancaruri ori bauturi nesanatoasa. Insa doar cu proteinele din mancare nu poti avea rezultate prea mari si clar nu intr-un timp scurt.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu321):

Intr-un timp scurt nu ai rezultate nici macar cu steroizi. Se vede ca nu te-ai documentat...proteinele din suplimente sunt extrase din mancare. E fix acelasi lucru ca le iei din alimentatie sau din suplimente doar ca e mai indicat, mai ales ca incepator, sa fie din alimentatie.

| Liviu321 explică (pentru AnastasiaK):

Cand spun intr-un timp scurt nu ma refer la 1, 2 luni. Dar cum ai spus tu, 1, 2 ani e mult. Proteinele sunt extrase din mancare dar cu proteine + creatina cresti mult mai repede si mai mult decat mancand doar proteine din mancare.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu321):

Abia te-ai apucat de sala si imi zici mie cu ce se creste mai bine laughing Bine, priceputule, arunca-ti banii pe suplimente fara sa ai macar un jurnal alimentar...pana la urma ce stiu eu despre domeniul asta dupa "doar" +10 ani de sport, nu?

| ruddy a răspuns (pentru AnastasiaK):

Omu a zis ca are buget 300 de lei care ar putea sa ii investeasca in suplimente, iar mancarea sa nu fie inclusa in acesti bani. Si nu conteaza ca ii incepator, daca vrea sa profite la maxim, ar trebuit sa consume si suplimente.Mai ales pentru un incepator sa calculeze in fiecare zi macro si micro nutrenti ii cam greu, asa un shake de proteina il mai ajuta.

| AnastasiaK a răspuns (pentru ruddy):

Daca nu calculeaza macronutrientii, exista posibilitatea ca pana si cu acel shake sa nu consume suficiente proteine, iar, in caz contrar, daca sunt prea multe, surplusul o sa se duca fix la wc (altfel spus, bani aruncati). Suplimentele se iau DUPA ce ai calculele astea care ti se par tie grele deja facute ca sa stii ce si cum sa suplimentezi.

"daca vrea sa profite la maxim, ar trebuit sa consume si suplimente" de aici deduc ca si tu esti incepator sau poate chiar mai misto, nepracticant big grin

| ruddy a răspuns (pentru AnastasiaK):

Bun deci spui sa nu cumpere suplimente, dar nici nu ii oferi un plan alimentar... De ce mai te bagi atunci inseama? Eu i-am spus ca ar fi bune niste suplimete deoarece nu cred ca ajunge el la proteina necesara zilnica.

| AnastasiaK a răspuns (pentru ruddy):

Treaba cu planul alimentar mi se pare o mare prostie. Pe asta ti-l faci singur in functie de nevoi si posibilitati. Te documentezi, vezi ce-s alea proteine complete, ce-s aia carbohidati simpli, complecsi, cand si in ce cantitati se consuma fiecare, care sunt grasimile sanatoase si de unde le poti lua. Iti monitorizezi alimentatia o perioada, experimentezi si observi ce functioneaza mai bine (pentru ca nu suntem toti la fel). Chestiile astea nu merg pe fast forward...sau cel putin nu atunci cand vrei rezultate reale.

Dar daca vrei sa fii un "gym bro", sure, iei suplimente din prima luna cand habar n-ai de capul tau, cresti o perioada, te simti in al noualea cer ca ies toate bune si frumoase...pana stagnezi si nu stii de ce. Apoi renunti si vii cu idei tampite gen "toti aia mari baga steroizi" sau incepi sa te documentezi si ajungi in final sa faci ce trebuia sa faci de la bun inceput. Daca n-as fi vazut sute de cazuri ca astea, n-as comenta laughing

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1,2 ani e mult? Muschii adevarati (Cu multa mancare si suplimente) se pun in 3-4 ani, poate 5.

1, 2 ani = apa de ploaie, abia poti sa spui ca nu mai esti incepator.