| marian23213234 a întrebat:

Salut deci cum pot avea un abdomen in patratele intr-un timp scurt imi puteti da un program ceva niste exerciti. Funda+vot

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu poti intr-un timp scurt, rezultatele ca lumea se obtin treptat si lent.
Abdomenul se lucreaza o data, maxim de 2 ori pe saptamana asa :
- abdomene, 4 serii a cate 20 de repetari. Cand poti mai mult de 20 de repetari, adaugi o greutate ( un disc pe piept sau o gantera in fiecare mana )
- crunch la aparat, 4 serii a cate 20 de repetari
- ridicari de picioare din atarnat sau stand pe spate ( pentru partea inferioara a abdomenului ), 4 serii a cate 15 repetari. O sa vezi ca e un exercitiu destul de greu daca il faci corect ( fara capetele miscarii a.i. muschiul sa fie sub tensiune tot timpul ).

Alimentatia are un rol mai important decat antrenamentul. Ai nevoie de PROTEINE ( carne, lapte, branza, oua ), muschii (patratelele in cazul tau) nu cresc cu "multe fructe si legume" ( cum recomanda multi pe TPU ), ci cu proteine. Baga si ceva carbohidrati si cateva fructe.

| Minionuu a răspuns (pentru Cosmin86):

Si daca il lucrezi de 2-3 ori pe saptamana, in cat timp vei avea un abdomen de invidiat? Nu ca as vrea de mai multe ori, dar te intreb!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Minionuu):

Pentru un abdomen de "invidiat" poti sa nu faci deloc abdomen, cunosc destui care au asa si nu-l lucreaza.

Abdomenul se face prin alimentatie, nu prin exercitii.

Uite :
http://www.culturism.ro/......domen.html

15 răspunsuri:
| LauraEU a răspuns:

In fiecare seara 50de flotari 30 haltere si vreo 45 abdomene.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LauraEU):

In fiecare seara => supra-antrenament si fortarea coloanei in zona lombara

| LauraEU a răspuns (pentru Cosmin86):

Poi fratele meu asa a facut 2-3 saptamani si acum are niste musci

| Cosmin86 a răspuns (pentru LauraEU):

2-3 saptamani? Muschii adevarati se fac in cativa ani... in 2-3 saptamani se observa anumite schimbari ( la inceput ), apoi se observa cam la 2-3 luni.
Si la inceput oricine progreseaza, chiar daca se antreneaza gresit... dar o sa progreseze o perioada scurta, apoi foarte foarte foarte lent.

20 de abdomene cu un disc 40 de kg pe piept lucreaza mult mai bine muschii decat 50 pe liber... am vazut oameni care faceu sute pe liber, dar daca le puneai 15 kg pe piept abia faceau cateva...

Anyway, inca ceva, lucrand zilnic abdomenul, pe langa supra-antrenament o sa-si afecteze coloana in zona lombara si o sa aiba probleme mai tarziu, intreaba orice medic sportiv.

| LauraEU a răspuns (pentru Cosmin86):

No bine ma rog nu ma intere numai am vrut sa-i zic cum sa faca intr-un timp scurt

| Cosmin86 a răspuns (pentru LauraEU):

Stiu, dar ai zis aiurea. Nu-ti mai da cu parerea despre un subiect care "nu te intereseaza" si spui doar prostii

| LauraEU a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream ca nu ma intereseaza ce ai scris tu acolo, textu ala de 3 km, raspunsu tau

| Cosmin86 a răspuns (pentru LauraEU):

Parca ai fi un copil de 15 ani care crede ca muschii se fac cu sute de flotari si abdomene pe zi, caruia ii este lene sa citeasca laughing
P.S. : cand fratele tau ridica 130 de kg de la piept atunci sa zici ca "ce muschi are", dar deocamdata sunt convins ca nu misca nici 70 laughing

| LauraEU a răspuns (pentru Cosmin86):

No ma rog..nu ma pun cu "mintea" ta te las sa crezi ca esti destept...

| Cosmin86 a răspuns (pentru LauraEU):

Intamplator sunt mult mai bine documentat, am cativa ani de sala si am avut program facut de instructor si dieta de nutritionist.
Cand vrei sa faci muschi intai te documentezi 2-3 luni, citesti de vreo 30 de ori mai mult decat am scris sau vorbesti cu cineva in domeniu si apoi te antrenezi corespunzator si mananci corespunzator ( 5-6 mese pe zi ). Altfel o sa ai muschi de copil mic, ca fratele tau

| LauraEU a răspuns (pentru Cosmin86):

Sti tu daca s-a documentat el sau nu? Poate s-a documentat de unde sti tu..Si hai tremina cu subiectu asta eu am vrut doar sa-l ajut si sa-i dau o sugestie nu am spus ca trebuie sa faca ce i-am spus eu..si fratele meu are aproape 17 ani nu e asa mic....Asa ca hai pa

| Cosmin86 a răspuns (pentru LauraEU):

Productia maxima de testosteron si hormon de crestere ( NECESARE pentru o masa musculara ca lumea ) se face dupa 19-20 de ani, deci la 17 e mic pentru asta.

pa happy

| marian23213234 explică:

Multiumesc pentru raspunsuri mam lamurit...