| Al_Amir_1999 a întrebat:

Eu pe zi fac circa 150-200 de flotari, vreo 400 de abdomene plus alergare de dimineata. Ce vreau eu sa va intreb este daca o sa continui asa o sa am rezultate mai exact in 4-5 luni muschii abdomenului si pieptul vor prinde forma? PS NU VREAU SFATURI DE ALIMENTATIE!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde cat de definiti vrei muschii. In mod normal organismul se obisnuieste dupa o perioada daca faci aceleasi exercitii. Recomandat ar fi sa incepi cu un anumit numar de flotari/abdomene si sa cresti zilnic cu 10-15. Eventual sa mai faci si alt fel de exercitii macar din cand in cand. In general e ok daca te tii de programul acesta, ti-am spus, incearca sa mai adaugi zilnic cateva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adry05):

De ce ii recomanzi si tu "zilnic"? Muschii se dezvolta in zilele de pauza.

| Cosmin86 a răspuns:

Vrei muschi sau slabire? Ce faci tu e mai mult pentru slabire si rezistenta...

Pentru muschi:

- PUTINE repetari, nu 200-400, asta e o BALARIE cu greutati din ce in ce mai mari.

Gen maxim 8 repetari.

Eu la tractiuni pot peste 8 repetari, asa ca leg discuri de mine ( e un exemplu )

2. De ce "zilnic"? Muschii cresc in zilele de pauza, pieptul se face 1 data pe sptamana, maxim de 2 ori. Si la fiecare antrenament te forteiz sa maresti greutatea folosita ( NU numarul de repetari )

3. alergare de dimineata? eviti cardio cand faci muschi... alergi in perioada de definire, nu in perioada de masa musculara.

Asta e pentru inceput.

p.s. : pieptul se lucreaza din 3-4 unghiuri... cu flotari lucrezi dintr-un amarat de unghi.

Flotarile sunt de incalzire inaintea unui antrenament adevarat.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Nu faci nimic asa. E suficient un antrenament agresiv pe saptamana la fiecare grupa de muschi.

Daca nu lasi timp de odihna grupei musculare respective nu va greste, o distrugi.

Sigur ca vei vedea progres dar parerea mea este ca fortezi. Ai nevoie de mult mai multa experienta ca sa tii un regim zilnic.

Urmareste-l pe Kinobody pe Youtube. El face 1 singur antrenament pe saptamana la fiecare grupa si arata exceptional.

Esti vegan?

| Al_Amir_1999 explică:

Cum adica vegan?