| Bilii a întrebat:

Salut. Eu pot sa fac un set de hammer curls cu 10kg ganterele, dar la al doilea set pe la final (8 repetari) mana dreapta nu mai poate face. Ce sa fac? Sa fac cu 7kg hammer curls? La biceps curls le fac mai bine, 3seturi cu 8-10 repetari (10kg)

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ganterele prea grele. Nu te ajuta cu nimic deocamdata. Dovada ceea ce spui de mana dreapta.
E bine, pentru inceput sa faci cu unele mai usoare de 5 kg. In timp poti trece si la cele mai grele pe care le ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza de cateva luni si bucura-te de vara, soare, caldura si apa, cauat-ti o prietena sau fa-ti prieteni, iesiti si va plimbati, distrati-va si mai lasa obsesiile cu greutatile, ca ai lucruri mai importante de facut in viata si pierzi cei mai frumosi ani cu lucruri fara importanta.

| Bilii explică (pentru Violleta2022):

Lolll. Esti distrus? N are importanta? Pai tu cred ca ai 30 de kile ne ud

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bilii):

Vezi ce-ti fac greutatile alea?
Nici sa vorbesti normal si coerent nu mai esti capabil laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Scade din greutate. În loc de 10 kg, lasă 8kg. Și dacă poți să le faci ușor, mai adaugă vreo 2 repetări la set.

| Bilii explică (pentru StoicAnalysis):

Am doar de 7kg--10kg. n am 8

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Bilii):

Atunci fa cu 7kg. Intelegi unde bat oricum. Ideea e ca daca nu poti face seturile complet cu o anumita greutate, trebuie sa mai scazi din ea putin. Sau daca le faci cu usurinta, sa mai adaugi. Si daca tot mai scazi din greutate, vezi daca le poti face cu mai multe repetari. Conteaza EXTREM de mult cat de multe repetari in mod incet si corect le poti face. Daca le faci la repezeala si gresit, le faci degeaba sau poti face tendinita.