| Alx_Alex_1997_iSTs a întrebat:

Fac sala de 11 luni si as vrea sa iau niste suplimente.In astea 11 luni am luat 18 kg iar acum as vrea sa pun masa cu cat mai putine grasimi.Ce suplimente mi-ati recomanda? Eu ma gandeam sa imi iau Whey gold sau dymatize elite whey.Si ce imi recomandati pe langa asta sa iau un energizant pentru inainte de antrenament sau sa imi iau o caseina? La energizant ma gandeam la animal pump sau amino energy desi animal pump nu prea as dor pentru ca are creatina si nu as dori sa am nici o retentie de apa.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Din alea 18 kg, muschi sunt vreo 6-7, ca fapt divers.

muschi RAPID = 7 kg pe an, nu 18.

Ia doar un whey gold, e suficient pentru tine.

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru Cosmin86):

Stiu.Nu am zis ca sunt doar muschi, am pus si strat adipos, deci sa nu iau nici caseina? Pentru ca voiam sa inlocuiesc laptele de seara care are mai multe glucide decat proteine.Sa te mai intreb ceva la vara as dori sa ii dau o definire, eu am 75 kg si cam 12 % grasime corporala as vrea sa ajung cam pe la 8-9.Deci daca ajung cam la 78 kg la vara inainte de definire, cand ii dau definire ca sa ajung la 8 9 % cum ziceam mai sus cam cate kg o sa dau jos?

| SiLaS a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Definire faci dupa ce pui masa musculara, tu dupa un an de sala ce sa definesti?

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru SiLaS):

Pai nu am zis ca vreau sa ma definesc calumea.Deci am 75 kg probabil prin mai voi avea 78 79 kg cu grasime corporala 12% daca nu chiar mai putin, si as vrea sa am 8 9% deci nu e vorba de dat 5 10 kg jos.eu voiam sa stiu daca cand ma definesc ramane aceeasi greutate sau slabesc cateva kg.

| SiLaS a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Pai normal ca slabesti, de aceea culturisti prima data fac masa musculara si dupa definire, pun muschi si dupa ii definesc, sa arate bine nu?|

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Definire = slabire.

Ca sa te definesti trebuie sa arzi grasimea care acopera muschii. Cu cat arzi mai multa grasime cu atat esti mai fibrat, mai definit.

CUM NAIBA sa ai aceeasi greutate dupa definire... ce intrebare amuzanta laughing