| mihaiwz98 a întrebat:

Salut.
Flotarile la paralele sunt eficiente pentru triceps si piept? ma refer doar la aceste exercitii fara altele care necesita greutati.
Gen. daca fac saptamanal luni 5 serii a cate 6-7 repetari miercuri vineri(treptat voi creste si repetarile si seriile) si eventual 2-3 serii de flotari(10-15 repetari) + o alimentatie sanatoasa s-ar simti vreo crestere in masa a acestor grupe? sau fara greutati nu rezolv chiar nimic?
Dar niste exercitii pentru biceps care se pot efectua in casa stiti(in afara de tractiuni ca n-am bara)? fara gantere..pentru triceps si piept sunt o gramada.
Vreau sa-mi dezvolt bratele si pieptul dar fara a merge la sala.Nutritia e destul de sanatoasa am renuntat complet la fast-food sucuri si altele iar carne mananc destul de frecvent in cantitati rezonabile oua la fel+ ca beau si mult lapte(Daca mai cunoasteti alte alimente benefice cresterii musculare imi puteti spune).
Deci m-ati ajuta mult daca mi-ati spune daca am vreo sansa cu acele flotari si daca imi puteti spune ceva exercitii pentru biceps, sau chiar altele mai bune pentru triceps si piept.Nu ma astept sa cresc in 2-3 luni cat altii in 2 ani dar macar sa vad cat de mica dar sa vad o schimbare

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

S-ar cunoaste o schimbare pana la urma si in forta in masa, dar la un moment dat muschii se vor obisnuii la acest antrenament si nu o sa mai vezi nimic, o sa te lovesti de un plateau.
De ce nu te duci la sala? E vorba de bani? Daca asta vrei sa faci, trebuie sa faci si niste sacrificii, cum ar fi sa economizezi. E vorba de Ego? Ca nu poti sa ridici mult sau ca nu arati asa sportiv? '' Every king was once a crying baby. Every great building was once a blueprint. It's not where you are today, but where you'll reach tomorrow that matters.''
Nu incerc sa te demotivez, dar facand acasa doar daca nu ai un spatiu amenajat ( aparate/gantere ) posibilitatile tale sunt foarte stranse.
Totusi ai putea sa incerci astea :
Triceps : http://goo.gl/2YV1r0
Antebrat,incheietura : http://goo.gl/ld28N5
Piept : http://goo.gl/0iLUoE
Spate,piept : http://goo.gl/OLkhRt

| mihaiwz98 explică (pentru N0xEterniS):

Nu e neaparat de bani ca mi-as permite sa ma duc nu este vorba nici ca nu arat sportiv sau ca nu pot ridica prea mult, am 16 ani 1, 74m 58kg,consider ca arat destul de bine, nu sunt nici slab nici gras, faza e ca nu m-as duce la sala din motive personale, sunt si confuz, pe cat de mult vreau sa pun in masa pe atat vreau sa si dau jos cateva kg pentru a ajunge undeva la 10-11% grasime corporala pentru abdomen vizibil, pentru masa e nevoie de surplus caloric iar pentru slabit pentru abdomen deficit, chiar nu stiu ce sa fac, de ridicat pot sa ridic, ridic cu dreapta si 12-13kg un pic fortat dar fara sa ma straduiesc prea mult,nu are rost sa iti zic de ce nu ma duc, ci doar sa-ti spun unde incerc sa ajung(daca in conditiile mele e posibil)momentan am un piept absolut normal nici prea dezvoltat dar nici subdezvoltat(nu ca nu mi-ar place sa se vada la tricou sau bluza un pic umflat) iar bratele mele la fel, stanga e un pic slab dezvoltata, dar dreapta e chiar bine dezvoltata, adica sunt baieti si cu 3 ani mai mari ca mine si au brate mai mici, tot ce vreau eu sa fac acasa e macar la biceps 2-3 cm nu mai mult la triceps la fel sa para cat de cat lucrate(cum s-ar zice sa umplu golul bluzei) iar la piept nu vreau unul de halterofil ci doar unul care daca as sta langa cativa baieti dezvoltat normal..al meu sa iasa un pic in evidenta, nu mai mult
Iti dau funda pentru raspuns dar daca stii as vrea sa-mi raspunzi la inca o intrebare:fac intr-o zi flotari la paralele si flotari(triceps piept) si ma semi-epuizez. urmatorul antrenament peste cate zile ar trebui sa-l fac? Dar pentru celelalte grupe?
Oare daca mananc suficiente proteine dar sunt la deficit caloric(am inteles de pe net ca pentru mentinere as avea nevoie de 1600 kcal) si eu as manca sa zicem 1200, as avea vreo sansa sa dau jos grasime si sa cresc masa? Sau nu merge asa?

| N0xEterniS a răspuns (pentru mihaiwz98):

Nu prea merge asa! In bodybuilding sunt doua faze : Bulking si cutting.
Bulking e o faza mult mai lunga, de 2-3 ori, poate chiar 4 decat cutting.
Cand esti in faza de bulking, nu prea te uiti daca pui grasime pe tine, adica nici exagerat. Tu vrei sa pui muschi, asta e golul tau in bulking dar minimizand cat se poate grasimile. Pe cand in cutting, golul tau este sa dai jos surplusul de grasime adunat in bulking minimizand pierderea de muschi.
Deci, nu poti sa slabesti si sa pui muschi in acelasi timp.Trebuie facut pe faze pentru cele mai bune rezultate. Asa fac toti care stiu cu ce se mananca bodybuilding'ul.
Fazele variaza de la individ la individ, diferea de la metabolism la metabolism si nutritia este foarte importanta.
Cat despre antrenamentul tau, din cate am inteles tu vrei sa faci doar triceps, piept, biceps? Ti-as zice sa lucrezi de 2 ori pe saptamana toate grupele, dar avand in vedere situatia ta, unde faci doar ajutandu-te de greutatea ta corporala, zic sa faci de 3 ori pe saptamana.
Cand aveam vreo 14-15 ani si am auzit de muschi si chestii din astea m-am apucat si eu, voiam si eu sa am. Un singur prieten avea niste informatii, avand in vedere ca el facuse deja doi ani si mi-a explicat cum se lucreaza si cum sta treaba. Exact ca tine am facut si eu. Mi-am ales 3 grupe si timp de o luna de zile, in fiecare zi, faceam 1 ora. Mi-am ales spatele, voiam sa fiu mai lat, si bicepsul si antebratul pentru skandenberg. Habar nu aveam de nutritie, proteine, creatina etc, mancam ce era. Ai fi fost surprins sa fii vazut rezultatele big grin Gastigasem si in masa si in forta big grin Dar depinde si de genetic.
Deci, ce vreau sa zic e sa nu te descurajezi. Rezultatele nu vor venii imediat, dar vor venii big grin
Nu uita ca tricepsul si bicepsul nu sunt muschi asa mari si pentru a fii stimulati necesita un efort mai scazut decat in cazul pieptului sau a spatelui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Bicepsul nu conteaza asa mult la skandenberg, eu dau oameni care au bicepsii mult mai puternici decat ai mei.

Conteaza antebrat-umar-spate.

4 răspunsuri:
| MariuS88c a răspuns:

Da sunt