| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani merg la sala de azi si am mai facut si inainte acasa cu gantere, abdomene etc. Vreau sa stiu cum isi poate un om sa isi deformeze muschii la sala si cum as pputea sa ma feresc de acest lucru Funda+Vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muschii nu se deformeaza, oasele se deformeaza si capeti o pozitie a corpului alta decat cea fireasca...

cel mai simplu incepi incet, greutati mici, neaparat incalzire...continui cu greutati din ce in ce mai mari...

sa nu faci prostia sa pui mai mult decat simti ca poti sa duci, o serie de exercitii lucrate corect are intre 6 si 12 repetari

1 răspuns:
| Sh4Dow a răspuns:

De deformare nu cred ca e cazul. dar nu e bine daca ai facut cu gantere grele inainte. de la 16 ani nu mai e asa grav sa faci cu greutati mai mari dar daca faci cu greutati mari care preseaza pe coloana iti afecteaza cresterea, acum depinde si de inaltimea ta.