| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si am 1, 75 cm, si de vreo 6 luni nu mai cresc, intrebarea este daca mai pot creste? Macar 5 cm?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se stie --- depinde de ce-i "scris" in genele tale si de hormonii care o controleaza!

Cresterea in inaltime are loc prin alungirea oaselor lungi la nivelul unor spatii inca neosificate, asa numitele "cartilaje de crestere". Aceste cartilaje se pot vedea radiografic --- un cartilaj de crestere osificat indica incetarea cresterii oaselor in lungime( nu se mai formeaza tesut osos nou).

| Nickname1890 a răspuns:

Cresterea in inaltime nu este ceva constant. Poti sa cresti dupa aia poti stagna apoi poti creste iar. O sa mai cresti pana pe la 20 de ani stai linistit.

| Alfred0703 a răspuns:

Unde sa cresti?

| Metan a răspuns:

Da, e posibil, avand numai 17 ani sunt sanse sa mai cresti.

| CutiePieMarzia a răspuns:

E posibil. Depinde de alimentatie, sport etc. Desi esti cam inalt si poti creste pina la 18 ani (tu ai 17) mai poti creste. Sansa (dupa calculele mele) de crestere: 74%

| Kobra12oo a răspuns:

In inaltime