| JigSaw1 a întrebat:

Am dat comanda de Whey Gold Standard de pe mega proteine si as vrea sa il combin cu creatina si niste dextroza sau carbo plus nu stiu pe care sa o iau dintre astea doua. Voi ce ziceti? Mentionez ca sunt ectomorf
Cand trebuie sa mananc carbohidrati simpli si cand complecsi?
Si cand nu o sa mai am nevoie de carbohidrati?
Funda!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Daca esti ectomorf (adica esti slabanog cu mesele facute praf, nu tipul somatic cum crezi tu. pe ce principii ai ajuns tu la concluzia asta? doar ca esti slabanog si atat?). nu ai nevoie de gold whey. ai nevoie de un gainer. alea sunt facute special 10-30% proteine restul carbo si grasimi. whey se ia cand esti multumit cu greutatea ta si vrei masa pura fara grasimi multe. cat timp tu esti slabanog nu ai nevoie de asa ceva. baga un gainer pana esti cu greutatea aprox cu inaltimea (gen 70kg pe la 173 cm sau 90 kg la 196cm inaltime, aproximativ). cand ai ajuns acolo bagi whey. altfel nu are rost sa il combini de nebun cu altele. nu are a face carbohidratul cu insulina produsa de corp. dupa antrenament ai nevoie de proteine. de unde vin ideile astea cu intrebarea CAND + carbohidrati. oricand, esti ectomorf. mai putin inainte de culcare. s-ar putea sa iti strice somnul daca stomacul se chinuie sa digereze ceva greu. de carbo o sa ai nevoie toata viata, de acolo isi ia corpul energia si rezervele de glicogen

| JigSaw1 explică (pentru JohnnyBi):

Pai am 1m 83 70 kg cam pana la cat sa ma duc cu gainere? Daca ma duc cu gainere pana la 80 kg si dupa ii dau o definire pana 72 73 kg pot sa iau whey? Sau cum? Da-mi si mie ex de niste gainere bune si ce zici pot lua si creatina in combinatie?

| JigSaw1 explică (pentru JohnnyBi):

Atunci de unde imi pot da seama daca sunt ectomorf sau nu? exista vreun test ceva? big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru JigSaw1):

Nu ma. cand ajungi la o greutate pe aia o tii, doar ca pui in loc de grasime muschi. muschii sunt mai densi si mai putin voluminosi decat grasimea, deci la 80 kg la inaltimea ta poti parea gras sau foarte muscular. e o poza pe net cu diferenta. adica asta: https://www.google.com/......ps?/search

deci nu te duci la 90 kg ca sa ai de unde scade, te duci la 90 kg si ramai acolo.

ca sa iti raspund la a2a intrebare. este o serie de caracteristici pentru a determina tipul.
http://www.antrenorultau.ro/articol-12/ce-tip-somatic-esti
si oase, si tipul metabolismului, incheieturi, multe altele, nu doar ca esti slabanog si ca nu mananci bine.

| JigSaw1 explică (pentru JohnnyBi):

Deci nu trebuie sa ii dau definire si alte chestii cand am greutatea pe care o vreau iau whey si grasimile se transforma in muschi..eu credeam ca trebuie sa ii dau definire ca sa am un procent redus de grasime 8-9% cat o sa vreau eu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JigSaw1):

"grasimile se transforma in muschi" asta nu se intampla NICIODATA.

E IMPOSIBIL ANATOMIC ca o celula sa se transforme in alt tip de celula.

| JohnnyBi a răspuns (pentru JigSaw1):

Muschii nu se transforma in grasime si nici vice-versa. Sunt 2 tipuri de tesut diferite. Dar cand formezi muschii folosesti grasimea ca energie si asa scade stratul adipos si cresc muschii. De acolo eroarea ca grasimea se face muschi. Ajungi la masa musculara pe care o vrei si acolo bagi definire. Cardio mai exact. Si asta arde grasimea.

| JigSaw1 explică (pentru Cosmin86):

Pai eu sunt in perioada de masa musculara si ce gainere sa iau?
Sau pot sa iau whey + carbo plus in loc de un gainer?

| JigSaw1 explică (pentru JohnnyBi):

Deci fama sa inteleg. Daca vreau masa trebuie sa iau gainer iar daca vreau definire trebuie whey? sau cum ca tot nu am inteles

| Cosmin86 a răspuns (pentru JigSaw1):

Gainer = whey + carbo in general laughing

uita-te la orice gainer ce contine sa vezi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru JigSaw1):

Cum a zis cosmin. dar nu neaparat whey cat si caseina. oricum o dai whey + caseina = proteina, doar absorbtia difera. si carbo. vrei masa musculara trebuie carbo, vrei definire musculara scazi carbo

| JigSaw1 explică (pentru Cosmin86):

Ms dar eu ma refeream la whey adica la whey gold (concentratul acela proteinc) nu pur si simplu la zer laughing deci ce zici sa iau un serious mass sau whey gold + carbo plus? Ma gandesc sa adaug si niste creatina. Creatine powder de la ON ar fi buna? Si inca ceva multi zic ca, creatina dupa ce nu o mai iei te ''dezumfla''. Pai si cand o sa bag definire pentru ca atunci nu o sa mai am nevoie de creatina ce o sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru JigSaw1):

"Si inca ceva multi zic ca", multi sunt retardati mintal.

esti cumva vegetarian? daca nu, o sa iei creatina din carne mereu.

"Pai si cand o sa bag definire pentru ca atunci nu o sa mai am nevoie de creatina ce o sa fac? ", cum adica ce sa faci, nu mai iei creatina si gata, mare chestie.

Ia serious mass deocamdata + o creatina.

13 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Bun, inainte de antrenament cu 2 ore mananci. Iti dau si un exemplu de masa (125g orez brun + 130g carne de pui)
Inainte de antrenament cu 30 minute iei creatina. Dupa antenament combini o cupa de whey gold cu 90g carbo plus.
Dupa 45 de minute o masa (carbo + proteine).
Carbohidratii simpli(cum ar fi dextroza) ii consum de preferat dimineata si dupa antrenament deoarece sunt asimiliati repede si stopeaza procesele catabolice.
In rest poti sa consumi carbohidrati complexi pe timpul zilei pentru ca ei se absorb treptat si iti va oferii energia necesara pentru cateva ore 2 - 4 ore.
Unele lucruri o sa intelegi pe parcurs, documenteaza-te ce inseamna carbohidratu simplu, complex, proteina, asa se invata.