| talibanu112 a întrebat:

Salut ..TPU am o mica intrebare am 16 ani 53 kg si 1.60 m
si vreau sa iau creatina pentru masa musculara dar nu stiu daca dauneaza am (256 de g) creatina si nu stiu ce se intampla daca iau creatina fac box de 4 ani de zile si dela un timp am inceput sa numai simt efortu fizic muncesc mult la sala si am auzit ca creatina da energie si mi-ar fi frica sa nu fac cumva vreun infart .....nu fumez puteti sa-mi spuneti cum sa iau acea creatina ince doza va multumesc mult

Răspuns Câştigător
| Rau1Alberto a răspuns:

Ce ma amuza cand va vad asa de mici, inocenti si lipsiti de informati laughing.
Sa incepem,
Tu la varsta de 16 ani esti mic.
Ai 1, 60 MIC!
Dupa ce incepi la sala, trebuie sa ti cont ca nu vei mai creste normal, adica cresterea iti va fi incetinita pana la 20 ani, sau poate nula.
DC? - Pentru ca ai exerciti ceti apasa coloana si iti impiedica cresterea.
Tu sti ce este creatina!?
Nu, nu cred ca sti.
Hai sa vedem. - Creatina normala, o gasesti in carnea de vita in cantitati foarte mici.
Ce face creatina!?
- De la creatina cresti foarte repede in masa musculara si forta in acelasi timp, DAR... Dupa ce te lasi de ea, o sa scati la fel de repede precum ai crescut.
DC!? - Creatina iti retine apa in muschi, astfel in timpul antrenamentului muschiul tau se va mari si vei avea mai mult spor. Adica daca muschiul contine 80% apa, 20 % muschi,+ creatina = Fleașcă!
Baietzasi, esti mic si te lasi influentat, ascultama. Fa pana la 18 ani pe sec (adica sa nu bagi nimic in corp ce tine de medicament pentru sala) si sa mananci mult sa cresti. Dupa 18 ani poti luat aproape ce vrei, asta depinde de bugetu tau dar pana atunci stai pe tusha!
Deci nu iti recomand Creatina de nici un fel. Daca vrei sa ai surprize ia-o, daca nu stai pe curu tau.
„ Go Hard or Go Home"

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rau1Alberto):

O creatina buna ( ex. de la Muscletech ) nu iti retine apa in muschi. Mai documenteaza-te happy

| Rau1Alberto a răspuns (pentru Cosmin86):

Fa cum vrei, ii tot creatina, o sa-ti para rau dupa ce te lasi de ea fata de alceva.happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rau1Alberto):

Am luat 6 luni creatina ( pe parcursul a 2 ani de sala ) si apoi am avut 5 ani pauza, si dupa 5 ani nu era foarte mare diferenta, probabil ar fi fost mai mare deca nu luam deloc.

Creatina mareste muschii prin cu totul alte metode decat a retine apa :

- mareste sinteza proteinelor ( ajung mai multe protiene in muschi => progres in masa musculara )
- energie => antrenament mai intens
- hidratarea muschilor => timp de recuperare mai mic ( pe care tu il neglijezi facand zilnic flotari si alte tampenii de genul )

Si altele. Mai citeste despre un supliment inainte sa urmezi sfaturi primite de la copii mici paraleli cu sportul.

| Rau1Alberto a răspuns (pentru Cosmin86):

N-are rost sa ne dam mari cu ce sfaturi stim si de la cn.Degeaba ne certam aici ca nu rezolvam nimicinfine, la majoritatea prietenilor mei a fost asa oh go on..Sti ce talibane, ia creatina si anuntama cand te lasi de ea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rau1Alberto):

Ti-am mai zis ca am luat si m-am lasat.
Cine stie ce creatina ieftina si proasta ( de genul la 50 de lei / produs ) au luat, o creatina cu adevarat buna costa 170-200 de lei / cutie si te tine o luna.

Si vezi ca nu sunt eu talibanul, adica ala care a pus intrebarea happy

| Rau1Alberto a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu,ma refeream daca tot zici cai asa buna sa ia, si sa ma anunte cand se lasa de eahappy

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La 53 de kg as recomanda mai degraba un gainer, ceva care sa aiba si creatina, nu doar creatina ca nu faci mare lucru.

| steffyboy a răspuns:

Nu dauneaza...Este chiar indicata pentru sala...Bafta!winking

| talibanu112 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi si no sa iau am intrebat pela farmaci si mi-a zis 3 farmaciste cai buna dar no cred alte 5 farmaciste mi-a zis sa nu iau asa ceva

| Cosmin86 a răspuns (pentru talibanu112):

Alea care au zis sa nu iei nici macar nu stiau ce sunt laughing

vorbeste cu un medic sportiv, lasa farmacistele

| TG_Tudor_1999 a răspuns:

Alberto cand te aud ca sala incetineste cresterea ma faci sa cred ca sunt tot mai multi inculti pe lumea asta. Are 16 ani crezi ca face spate cu 100 de kg? Face cu greutati mici si repetari multe. La 16 ani nu este mic pentru utiliza creatina nu afecteaza cu nimic corpul. doar daca o i-a dupa ora 20:00 va avea insomnii atat