| EdiShadow a întrebat:

Am o problema, un fix, am o fobie. Sunt un gen de persoana care ii place sa arate bine, fashionist din asta laughing. Fac sala, si vreau sa dau grasimea abdominala jos si soldurile. Pe mine ma intereseaza ce ar trebui sa mananc tinand cont ca vreau sa pun si masa musculara pe mine dar vreau sa dau si soldurile si grasimea abdominala jos. Si imi trebuiee o dieta, cum sa mananc cate mese ( am inteles de vreo 6-9 ) pe zi, putin dar des din 3 in 3 ore(17 ani, 1, 65 si 60 kg) Multumesc raspundeti doar daca stiti si aveti experienta, evenutal cei care au facut sala. MULTUMESC. PS: Vreau un anume program, nu`mi spuneti ca trebuie sa consum proteine, lipide, minerale bla bla genu din asta, vreau concret ce alimente, branza oua; cate mese trebuie sa mananc genu asta.big grin

14 răspunsuri:
| BlakeLively a răspuns:

Daca faci sport regulat, poti manca ce vrei, nu in cantitati foarte mari. De obicei se recomanda 3-4 mese pe zi, dar nimic intre ele. Adica, servesti micul dejun, si nu mananci nimic pana la pranz. Si tot asa.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Sa ai 4-5 mese pe zi.

poti manca:carne(piept de pui in special),oua, peste,branza,cartofi(copti-fierti),migdale,legume,fructe, etc.

nu manca:prajeli, grasimi(nesanatoase), dulciuri, paine(poti manca 2 felii pe zi), nu bea bauturi carbogazoase"indulcite", bea multa apa.

| Buburuzăăăă a răspuns:

MENIUL DIETEI DANEZE

ZIUA 1

Mic dejun: o ceasca de cafea indulcita cu un cub de zahar;
Pranz: patru linguri de spanac fiert, doua oua fierte si o rosie.
Cina: o portie de carne de vita subtire si de dimensiuni cat jumatate de palma, fiarta cu doua linguri de ulei, zeama de la o jumatate de lamaie si un bol mic de salata de laptuci.
ZIUA 2

Mic dejun: o ceasca de cafea indulcita cu un cub de zahar;
Pranz: carne in aceleasi dimensiuni descrise (jumatate de palma) fiarta, pe gratar sau la cuptor, cu exceptia carnii de porc
Cina: o portie de carne de vita subtire si de dimensiuni cat jumatate de palma, fiarta cu doua linguri de ulei, zeama de la o jumatate de lamaie si un bol mic de salata de laptuci.

ZIUA 3

Mic dejun: o ceasca de cafea indulcita cu un cub de zahar, o felie de paine prajita
Pranz: o felie de sunca, doua oua fierte, salata de laptuci
Cina: patru inguri de telina fiarta, o rosie, un fruct proaspat
ZIUA 4

Mic dejun: o ceasca de cafea indulcita cu un cub de zahar, o felie de paine prajita
Pranz: un pahar de suc de portocale, un iaurt mediu
ZIUA 6

Mic dejun: o ceasca de cafea cu un cub de zahar, o felie de piane prajita
Pranz: doua oua fierte si un morcov
Cina: o jumatate de pui gatit oricum dar nu prajit, fara condimente, doar sare, un bol mic de salata de laptuci si zeama de la o jumatate de lamaie

ZIUA 7

Mic dejun: o ceasca de ceai fara zahar
Pranz: nimic, doar apa
Cina: o portie cacele de mai sus de carne de miel si un mar
ZIUA 8

Mic dejun: o ceasca de cafea si un cub de zahar
Pranz: patru linguri de spanac fiert, doua oua fierte, o rosie
Cina: friptura de vita cu un bol mic salata de laptuci

ZIUA 9

Mic dejun: o ceasca de cafea si un cub de zahar
Pranz: carne de vita fiarta, un iaurt
Cina: friptura de vita cu un bol mic salata de laptuci

ZIUA 10

Mic dejun: o ceasca de cafea indulcita cu un cub de zahar, o felie de paine prajita
Pranz: o felie de sunca, doua oua fierte, salata de laptuci
Cina: patru inguri de telina fiarta, o rosie, un fruct proaspat
ZIUA 11

Mic dejun: o ceasca de cafea indulcita cu un cub de zahar, o felie de paine prajita
Pranz: un pahar de suc de portocale, un iaurt mediu
Cina: un ou fiert, trei felii de branza de vaca, un morcov

ZIUA 12

Mic dejun: un morcov cu doua felii de lamaie
Pranz: o portie in aceleasi dimensiuni de peste fiert (orice peste), zeama de la o jumatate de lamaie si o felie de unt (sau o lingurita)
Cina: friptura de vita cu un bol mic salata de laptuci in care ati tocat marunt o telina cruda
ZIUA 13

Mic dejun: o ceasca de cafea cu un cub de zahar, o felie de piane prajita
Pranz: doua oua fierte si un morcov
Cina: o jumatate de pui gatit oricum dar nu prajit, fara condimente, doar sare, un bol mic de salata de laptuci si zeama de la o jumatate de lamaie
In afara alimentelor scrise in dieta nu aveti voie nimic in plus, doar apa puteti consuma cat de mult doriti. Portiile de carne corespund cu dimensiunile unei jumatati de palma.
Stiu ca e mult 13 zile dar merge nu am incercat pe pielea mea dar o prietena a incercat e super sa vezi ce frumi era dupa happy INCEARCAA!

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Buburuzăăăă):

Tu crezi ca faci mare lucru daca iei o dieta cu copy/paste?

ca fapt divers :

1. dietele sunt STUPIDE
2. o dieta anume e si mai stupid
3. alimentatie sanatoasa, asta e cheia

| Buburuzăăăă a răspuns (pentru TheRomanianWolf):

Nu mai ca omenta chiar daca e copy, paste! E chiar foarte buna dieta da? Poate tie ciuda ca tie nu-ti merg dietele. Mai bine taci. Fiecare pune ce dieta doreste. A spus ca doreste dieta! Daca tu nu scrii dieta asta nu inseamna ca trebuie sa comentezi mai bine taci esti jalnic/a.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Buburuzăăăă):

Ce te ataci cand iti comenteaza cineva laughing

nu e vina lor ca nu esti tu in stare sa ai o alimentatie sanatoasa si ai nevoie de diete. dietele sunt pentru oameni INCAPABILI

O dieta cu adevarat buna o poti tine TOATA VIATA, aia inseamna un stil de viata sanatos, cu dietele doar iti strici sanatatea ( + ca multi se ingrasa dublu in timp )

| Buburuzăăăă a răspuns (pentru Cosmin86):

Stii mie nu-mi place sa ma atace cineva ce problema ai tu? Niici nu esti implicat in aceasta discutie, mai bine nu ai mai comenta nu cred ca te-a intrebat nimeni nimic, pune dieta care-ti convine si taci eu am pus aceasta dieta si sper sa o ajute. Daca tu nu ai pus una asta nu inseamna ca trebuie sa comentezi dietele altora. Mai bine taci si comenteaza la altii care pun intrebarea cat este unu plus unu da? nai nici un drept sa comentezi! : ))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Buburuzăăăă):

Da, copil mic si prost, ramai cu dietele tale

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Buburuzăăăă):

Normal ca nu-mi merg dietele, nu sunt RETARDAT sa tin o dieta!

cu o alimentatie sanatoasa si sport am slabit 18 kg si am analizele perfecte. Si ca sa vezi, nu m-am ingrasat la loc fara probleme.

Da, sunt jalnic pentru ca nu sunt retardat ca voi laughing

| Buburuzăăăă a răspuns (pentru TheRomanianWolf):

Tu esti baiat. Ea e fata. Te compari cu o fata? Tu faci sport mananci sanatos. Fetele si ele mananca sanatos dar si o dieta nu strica.winking

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Buburuzăăăă):

Ba strica foarte rau, dietele sunt cele mai retardate.

idea e simpla :

1. fata respective e REDUSA MINTAL, o idioata incapabila sa gandeasca, si da, atunci are nevoie de diete

2. E o fata cu un MINIM DE INTELIGENTA si in cazul asta poate arata bestial mancand sanatos ( NU multe fructe si legume, mancand sanatos CU ADEVARAT, ceea ce e foarte complicat, necesita multa documentare, citit, etc. ) + sport

| PyXeL2000 a răspuns:

Du-te la un nutritionist