| KeNNT3D a întrebat:

cam de 1 saptamana 2 am inceput sa alerg sa fac exercitii acasa si toate cele, acasa, nu am timp de sala, sa mananc mai sanatos si tot asa. Dar am o intrebare in legatura cu exercitile. Oare sa fac timp de 3 zile exercitii pentru tot corpul, adica, maini, spate, piept etc si alergat la fel si dupa 1 zi pauza? Adica azi fac pentru tot corpul maine la fel si tot asa timp de 3 zile dupa 1 pauza. Sau cum sa le impart? Sau azi spate si piept, maine maini si picoare sa le impart sa fie in 3 zile toate si alergat timp de 3 zile dupa pauza dupa tot la fel, e ok asa?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La sala trebuie sa fie un antrenor-supraveghetor.
Consulta-te cu el!

| KeNNT3D explică (pentru Bula):

Dar nu fac la sala, fac acasa, nu am timp de sala

| Evolution a răspuns:

Parerile vor fi impartite aici, depinde foarte mult cum poti sa tragi tu. Eu de exemplu faceam zilnic cand aveam timp (acum cu facultatea nu prea mai am). Eu iti recomand sa faci zilnic daca poti. Daca nu, poti face o zi da si una nu. Cred ca e mai eficient asa, ca sa aiba timp muschii sa se refaca.
Nu uita ca si somnul este un factor important.
Ideea este sa stai constant motivat si sa nu te lasi. Pentru ca daca ai facut o luna si dupa faci pauza 6 luni, ai facut degeaba.
Succes!

| KeNNT3D explică (pentru Evolution):

Eu ma gandeam asa, azi alerg si fac exercitii pentru piept si maini, maine alerg fsc pentru spate si picioare si dupa si a 3. a alerg si fac pentru abdomen si dupa 1 zi pauza e ok asa oare? Ce parere ai

| KeNNT3D explică (pentru Evolution):

Sau 1 zi alerg fac spate si piept dupa 1 stau dupa iar alerg fac abdomen si maini dupa iar 1 pauza si tot asa?

| Evolution a răspuns (pentru KeNNT3D):

Ambele sunt bune sa fiu sincer. Asa faceam si eu intr-o perioada. Hmm sfatul meu este sa le incerci pe ambele si sa vezi la care te adaptezi mai mult si la care dai roade. Adica 3 zile sport si una pauza sau o zi sport si una pauza si vezi care iti e mai buna. Dar cred ca cel mai ideal ar fi sa faci o zi sport (cum ai spus tu) si o zi pauza si tot asa. Dar si varianta cu 3 zile e buna.

| KeNNT3D explică (pentru Evolution):

Cred ca incerc 1 sport 1 pauza, ca e ca si la sala, faci sport exercitii bagi tare dupa 1 stai si te odihnesti, mwrsi

| Cosmin86 a răspuns:

Ce varsta ai? Si ce obiective ai?

| KeNNT3D explică (pentru Cosmin86):

19 ani, sa ma definesc putin, sa cresc in forta si sa slabesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru KeNNT3D):

"sa ma definesc" = "sa slabesc". Asta inseamna definire, sa arzi grasimea care acopera muschii.

Nu poti sa cresti in forta cand te definesti, doar in perioada de masa (cand pui muschi+grasime) cresti in forta. Iar pentru forta trebuie sa faci exercitii unde sa NU POTI sa faci peste 5 repetari (gen la tractiuni, daca poti peste 5 tractiuni legi discuri de tine).

La fel si la flotari... cum sigur poti peste 5 flotari => nu-ti mai maresc forta, doar rezistenta. Asa ca ori le faci la paralele (sa ai tot corpul in aer), ori legi ceva greu de tine, ori faci intr-o mana, etc.

| KeNNT3D explică (pentru Cosmin86):

Pe moment vreau sa slabesc si sa cresc putin in forta cat se poate cat timp fac acasa, dupa aceea sa cresc calumea in forta cand ma apuc de sala, cred ca e de ajuns asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru KeNNT3D):

Vezi programe de street workout si calistenics pentru incepatori sunt o grãmadã pe internet, poti face tractiuni si flotari aproape zilnic, exercitii pentru mobilitate deoarece si aceea e importanta, la umeri, picioare, lombarii etc
Dupa te apuci de sala si sa faci forta, dar iti trebuie si tehnica degeaba esti anchilozat deoarece te rupi in sala, mai ales daca ai o viatã sedentarã, sau ai avut pana acum. Lucreaza la street workout incet incet dar MAI ALES la mobilitate si flexibilitate, tot corpul. In timp ce dai jos grasimea sa te faci tot ok, pentru masã muscularã ai timp.

| siriusblack98 a răspuns:

Esti incepator deci eu personal ti-as recomanda antrenament de tip full body de 3-4 ori pe saptamana.Iar la alergat poti sa iesi in zilele de pauza.Cred ca asa ar fi cel mai bine pana sa incepi sa lucrezi cate doua grupe pe zi cu echipamentul corespunzator.

| Kerre a răspuns:

Asa, sa incepem cu inceputul.
1) Niciodata sa nu faci exercitii fizice acasa ori la sala in zile consecutive. Muschii au nevoie si ei de odihna pentru a se putea reface dupa efortul depus, daca faci in fiecare zi cand le mai dai timp sa se refaca? Incearca sa-ti "construiesti" un program de antrenament bine stabilit pentru ce vrei tu (masa musculara/forta/rezistenta etc) si sa ai 3-4 zile de antrenament si cate 1 zi intre ele. De exemplu: Luni: Spate, biceps Marti: Pauza Miercuri: Piept, triceps Joitongueauza Vineri: Umeri, picioare etc.
2. Niciodata nu antrena doua grupe mari intr-o zi (Daca faci pe grupe) gen: Piept&Spate!, Intotdeauna imparte grupele musculare sa le antrenezi o grupa mare cu o grupa mica, gen: Piept cu triceps; Spate cu biceps etc.

| KeNNT3D explică (pentru Kerre):

Salut, deci fac acasa fara echipamente si fara nimic, si atunci sa zic ca azi fac 2 grupe, maine liber si sa merg la alergat sa nu alerg in aceeasi zi cand fac exercitii?

| Kerre a răspuns (pentru KeNNT3D):

Poți face Cardio dupa antrenamente.

| Yoyo12345 a răspuns:

Poti face o zi 2 grupe musculare a doua zi alergi si tot asa. este destul de mult sa faci si grupele si alergat in aceeasi zii. merge si asa dar iti trebuie odihna suficienta si ai nevoie si de recuperare