| sPeDy10 a întrebat:

Este bine daca fac cu aceleasi greutati dar mai multe repetari(cat pot in aceea zi)!
Este bun acest antrenament?
Luni-fac antrenamentul
Marti-fac antrenamentul
Miercuri- pauza
Joi-fac antrenamentul
Vineri-fac antrenamentul
Sambata-pauza
Duminica-fac antrenamentul(daca am timp)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La 13 ani faci inot, polo sau ceva de genul (care lucreaza toti muschii), si de greutati de apuci la 16-17 ani. Faza e ca la 13 ani nu prea pui muschi oricat de bine te antrenezi, corpul tau nu produce suficient testosteron si hormon de crestere, asa ac mai bine faci un sport sa te dezvolti pana la varsta unde chiar poti pune muschi.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu prea, e cam haotic. Lucrezi aceleasi grupe la fiecare antrenament?

| sPeDy10 explică (pentru Cosmin86):

Da! dar toate grupele care ma intereseaza!(piept, biceps.triceps.antebrat.abdomen.spate.tapez.)

| sPeDy10 explică (pentru Cosmin86):

Da! dar toate grupele care ma intereseaza!

| Cosmin86 a răspuns (pentru sPeDy10):

Nu prea o sa ai rezultate, decat putin la inceput.

Ideea e asa, un antrenament dureaza maxim 1 ora si lucrezi maxmi 2 grupe ( una mare si una mica ), intens. Apoi odihna, muschii cresc in perioade de odihna, si nu cresc cu aer, cresc cu PROTEINE, trebuie sa ai multe mese bogate in proteine ( e mai importnat decat antrenamentul ).

Lucreaza muschii intens, din mai multe unghiuri, cu greutati sa nu te lase sa faci mai mult de 10 repetari ( cand poti mai multe, maresti greutatea ), si apoi lucrezi alta grupa.

Cel mai eficient e o grupa / saptamana.

| sPeDy10 explică (pentru Cosmin86):

Nu pot doarece am aceleasi greutati!

| Cosmin86 a răspuns (pentru sPeDy10):

Fa rost de greutati reglabile. Daca o sa lucrezi mereu cu aceleasi greutati muschii se obisnuiesc si nu mai cresc, trebuie sa-i "sochezi" marind greutatea, ca sa ai rezultate, din pacate e ceva de baza.

Cati ani ai?

| sPeDy10 explică (pentru Cosmin86):

13happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru sPeDy10):

La 13 ani faci inot, polo sau ceva de genul (care lucreaza toti muschii), si de greutati de apuci la 16-17 ani. Faza e ca la 13 ani nu prea pui muschi oricat de bine te antrenezi, corpul tau nu produce suficient testosteron si hormon de crestere, asa ac mai bine faci un sport sa te dezvolti pana la varsta unde chiar poti pune muschi.