| Alexsad9711 a întrebat:

Este corect acest program antrenament? Luni-brate(biceps, triceps)+piept
Marti-umeri+trapez
Miercuri-pauza
Joi-spate+abdomene
Vineri-picioare

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricand! Niste cercetatori au spus ca nivelul de testosteron este mai ridicat dimineata. De aceea cand esti mai mic 14-15-16-17 ani ai erectii dimineata.
Acum, nu o sa influenteze cu nimic daca te antrenezi dupa-amiaza. Conteaza sa te antrenezi. Eu m-am obisnuit sa ma duc dimineata la ora 8:00 la sala pe stomacul gol.Asa sunt eu. Daca am mancat ma ia somnul in sala. Incearca si tu sa te antrenezi in diferite momente ale zilei si vezi unde ai avut cele mai mari performante. Nu uita ca trebuie sa ai cel putin 8 ore de somn pe noapte. Bafta!

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-l asa:
Lunitongueiept+Triceps+Biceps
Martitongueicioare
Miercuri:pauza
Joi:Spate
Vineri: Umeri trapez

al tau e bunicel doar ca daca faci luni piept intra inevitabil si umerii si dupa marti antrenezi umerii la care si la antrenamentul lor intra tricepsul pe care l-ai antrenat luni.

| Alexsad9711 explică (pentru anonim_4396):

Auzi intre ce ore e bine sa fac antrenamentul?

| FitMonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa te antrenezi pe stomacul gol?

| FitMonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

E mult prea multi luni piept triceps, biceps ori faci piept biceps ori piept triceps si abdomenul cui il lasi?

| Alexsad9711 explică (pentru FitMonkey):

Am scris mai sus Joi-spate+abdomen

| anonim_4396 a răspuns (pentru FitMonkey):

Esti fraier. Nu e mult. 3 execitii pe grupa musculara si aia e antrenamentul. Mergi macar la sala>?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FitMonkey):

Care e problema ta? Fiecare e diferit, fiecare raspunde altfel la exercitii, rutina, etc.

| Alexsad9711 explică (pentru anonim_4396):

KRS1 cati ani ai? mergi la sala?, imi poti scrie tipul tau de antenament?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexsad9711):

De mers la sala merg ca altfel nu as da sfaturi aiurea pe aici. Tipul de antrenament? Eu ma axez pe antrenamente de intensitate.Ce inseamna asta? La fiecare serie, duc repetarile, mai precis le execut, pana nu mai pot face sau uneori mai fac 2 repetari cu ajutorul unui baiat. Acest tip de antrenament nu trebuie sa dureze mai mult de 1 ora(exclusa incalzirea). Daca inevitabil antrenamentul tau dureaza mai mult de 1 ora, fiind de intensitate, o sa ajungi la concluzia ca ai facut supra-antrenament. Deci tu, daca vrei sa aplici si tu aceasta tehnica de antrenament uite ce trebuie sa retii:
1. antrenamentul nu dureaza mai mult de 1 ora(exclusa incalzirea)
2. 2/3 exercitii pe grupa musculara sunt indeajuns pentru acest tip de antrenament
3.repetarile ar trebui sa fie intre 6-12 asta insemnand ca in caz ca ajungi la a 12-a repetare sa nu mai poti face alta. deci sa ajungi cu greu la a 12 si sa treci de a 6-a repetare.
4. in cadrul acestui tip de antrenament grupele musculare trebuie antrenate DOAR ODATA PE SAPTAMANA, pentru ca antrenandu-le de doua ori pe saptamana la aceeasi intensitate(cee a ce teoretic imposibil pentru ca nu te refaci) o sa faci supra-antrenament ceee a ce nu doresti, presupun.
5.programul care il ai mai sus scris de mine, eu zic ca e destul de bun asa ca incearca-l.
6. Seriile per antrenament sa nu depaseasca 18-20(serii per antrenament adica seriile pe care le faci la fiecare exercitiu adunate)

Si cam asta ar fi. Sa-ti dau un exemplu de antrenament pentru ziua de luni ca sa intelegi ce sa faci:
Luni: Piept+Triceps+Biceps
Piept: 4 serii impins cu gantere/haltera declinat(6-12 repetari) + 4 serii impins cu gantere/haltera inclinat(6-12 repetari) + 2 serii fluturari la piept(aici repetari mari 10-15, fiind exercitiu de izolare mai mult tonifiezi grupa decat sa pui masa pe ea)
Triceps: 3 serii flotari apropiate(diamant) + 2 serii extensia bratelor la scripete
- la triceps nu trebuie sa te axezi foarte mult pentru ca a fost deja semi-antrenat cand ai facut piept
- in loc de flotari diamant poti face impins din culcat cu priza ingusta pentru triceps
Bicepssadeu la biceps prefer ganterele pentru ca EU am tendinta sa trag mai mult pe dreapta decat pe stanga, fiind dreptaci si de aceea folosesc mai rar haltera, dar aici poti alege dupa preferinta)
3 serii flexia bratelor ori cu gantera ori cu haltera(6-12 repetari)
2 serii flexie biceps hammer

Nu uita sa bei apa. Bafta!

| FitMonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti spun parerea mea despre prostiile pe care le sugerezi altora si tu ma faci fraier, drept dovada ca esti copil de maxim 14 ani
cum doamne sa faci luni piept, biceps, triceps si joi doar spate? rolling on the floor mai cauta progame de sala pe net, ca ala de ti-a dat programul asta si-a batut joc de tine si bine a facut ca esti un copil batut de soarta laughing hai injura-ma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FitMonkey):

Se vede ca nu calci in sala, poate doar sa aranjezi greutatile. Stii ca bicepsul e cea mai mica grupa nu? Si ca tricepsul "intra" cand faci piept, nu? Eu zic sa nu te mai bazezi pe net-ul asta si sa incepi sa citesti si tu o carte. Si mai stii ca spatele e o grupa mare ca si picioarele, nu?
Mai documenteaza-te.

| FitMonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca spatele si picioarele sunt grupe mari, pieptul ce e? de ce nu le tratezi ca pe cele 2?
da, tricepstii intra cand faci piept dar atunci de ce nu faci spate, biceps? ca e acelasi lucru tu de smecher ce esti faci 3 grupe luni si 1 joi bine, nu am nimic in potriva dar nu mai sugera acest program prostesc nimanui!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FitMonkey):

Nu e prostesc programul. E facut dupa preferinta tipului care a pus intrebarea. Daca toti taranii fac Piept Triceps si Spate Biceps nu inseamna ca toata lumea trebuie sa faca asa. Iesi din "multime" si gandeste-te la faptul ca fiecare e diferit si reactioneaza altfel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt toti taranii fac piept-biceps si spate-triceps, ce ai zis tu "piept-triceps" si "spate-biceps" fac putini, ca nu e simplu de lucrat asa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexsad9711):

Oricand! Niste cercetatori au spus ca nivelul de testosteron este mai ridicat dimineata. De aceea cand esti mai mic 14-15-16-17 ani ai erectii dimineata.
Acum, nu o sa influenteze cu nimic daca te antrenezi dupa-amiaza. Conteaza sa te antrenezi. Eu m-am obisnuit sa ma duc dimineata la ora 8:00 la sala pe stomacul gol.Asa sunt eu. Daca am mancat ma ia somnul in sala. Incearca si tu sa te antrenezi in diferite momente ale zilei si vezi unde ai avut cele mai mari performante. Nu uita ca trebuie sa ai cel putin 8 ore de somn pe noapte. Bafta!