| alexandru122142341 a întrebat:

mi-am luat si eu o creatina micronised creatine powder si nu stiu cum se ia. stiu ca am luat odata un pahar l-am baut imediat apoi m-am apucat de antrenament. trebuie sa beau multa apa? ca sa cresc in masa musculara sau in kg am 60 de kg si vreau mai mare. astept parerile voastre multumesc anticipat.

1 răspuns:
| AfroBelgianu a răspuns:

Salut!

Creatina este un supliment alimentar si asa va ramane mereu. Daca vrei sa cresti in masa musculara trebuie sa te concentrezi 80% pe alimentatie, care trebuie sa fie in surplus caloric si bogata in carbohidrati ( in special ), proteine si grasimi. Creatina e cel mai sigur si eficient supliment, o poti lua oricand vrei tu, nu e musai inainte de antrenament. E nevoie sa bei foarte multa apa, daca vrei sa beneficiezi de ea si sa nu aibe efecte adverse. Doi, trei litrii de apa sunt suficienti. In doua sau trei saptamani e posibil sa te ingrasi cu 2-3 kilograme, dar acestea sunt din cauza retentiei de apa in muschi pe care creatina ti-o aduce. O sa te simti mai umflat si o sa ai putin mai multa energie la antrenament, cam atat face. Spor la treaba!