| RadXx a întrebat:

voi incepe sa fac culturismsi am nevoie de o parere de program de antrenament...
1)Ar trebuii un antrenament pe 5 zile cu pauza sau pe 3 zile?
Sunt tip ectomorf, am 1.75 si 72-73 kg...eu mi-am facut program pe 3 zile...
2)Daca nu este un program bun imi puteti da voi unul? happy

Am urmatorul program:
Luni:
Piept si Triceps

Marti:
Pauza

Miercuri:
Spate&Biceps

Joi:
Pauza

Vineri:
Picioare si Umeri

Este bun?
Sunt incepator...

Răspuns Câştigător
| di2n2 a răspuns:

Salut. Eu fac fitness si culturism de 4 ani de zile consecutiv, deci iti pot da un sfat bun. In opinia mea, daca vrei ceva serios in asta poti incepe in primii ani cu un antrenament de 3 zile pe saptamana. In legatura cu programul, as scuimba ceva. Luni: piept+triceps+biceps
Marti: pauza cu stadion
Miercuri: picioare
Joi: pauza cu cardio in aer liber(plimbari la pas / cu bicicleta/ sporturi in aer)
Vineri: spate+umeri
In afara de antrenament ti as recomanda sa ai un stil de viata sanatos, sa mananci la ore regulate si sa ai gustari intre mese. Good luck

| RadXx explică (pentru di2n2):

Hmm,ar fi bine sa fac banda, sau la "bicicleta" marti si joi?

| RadXx explică (pentru di2n2):

In legatura cu luni...sa lucrez 3 grupe cred ca m-ar cam solicita destul de mult, oricum ma cam enerveaza ca la maini am o problema cam tampita, cu cat lucrez mai mult cu atat obosesc mai repede si ma regenerez mai greu, imi cedeaza mai repede muschii la maini...prefer sa il las asa dar mersii oricum happy

7 răspunsuri:
| Tian44 a răspuns:

Pai iti propun sa cauti pe un site despre culturism.Si am auzit ca ectomorfii trebuie s-o ia mai usor la inceput.Bafta si nu te lasa!

| RadXx explică (pentru Tian44):

laughing Pe site-uri trebuie sa stai sa iti faci cont sa citesti regulamente sa faci atatea si atatea, prea multa pierdere de timp happy Ectomorfii trebuie sa aiba intensitatea foarte crescuta si sa lucreze cu greutati mari fara exercitii izolate, asta ti se pare tie usor? laughing oricum e totul ok, ma descurc dar mai greu cu bicepsii care sunt cea mai enervanta parte :@ trebuie sa fac incalzire si sa fac efort sa ii simt incordati, sunt lenesi -.-

| Bence_Sikó_2000 a răspuns:

Salut! Da e bine programul...dar pune si abdomene...alea se pot face in zile de pauza...dar totusi lasa si pauza! Si ai grija la alimenttatie? happy

| RadXx explică (pentru Bence_Sikó_2000):

Paii...abdomenele le voi lasa pentru mai tarziu, pauza am lasat in program dupa cum vezi.La alimentatie mananc,alimente din pui, orez, ciorbe, muschi de porc tot felul ce contine carne, uneori orez... happy

| KeNzOr850 a răspuns:

Salut,daca esti incepator nu vad care ar fi rostul sa iti antrenezi o grupa de muschi odata pe saptamana. Incepatorii progreseaza repede, de la un antrenament la altul. Iti recomand sa te antrenezi de 3 ori pe saptamana full body si nu trebuie sa te "rupi" la un antrenament, 1-2 exercitii/grupa.