| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, am 16 ani.Am o intrebare foarte importanta la toti.Eu doresc sa cumpar Proteine si nu stiu ce sa fac, de care sa cumpar cit sa beau.Am 1.80m 70kg.Acumulez putine proteine din mesele zilnice.Deci imi ziceti si mie ce proteine sa cumpar si de cite ori sa beau pe zi si cite grame? si daca e bine ce doresc sa fac. Apropo, practic culturismul deja aproape 1 an, si cit timp sa beau pentru un efect normal? si inca o intrebare-daca beau proteine 3 luni si cresc in masa musculara pe urma o sa atarne pielea daca ma las de sala? Astea au fost intrebarile.Astept raspuns.

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"pe urma o sa atarne pielea daca ma las de sala"

dupa 1 an de culturism pui asemenea intrebari?

sigur ai 1 an si nu o zi?

| EyX a răspuns (pentru Cosmin86):

Am 1 an aproape, stiu ca nu are cum sa atarne pielea dar am auzit din mai multe articole ca atarna daca te lasi de sala dupa vreo doi ani, scuze de asa aberatii

| Cosmin86 a răspuns (pentru EyX):

"dar am auzit din mai multe articole"

pai arata-ne si noua articolele alea, sa vedem exact despre ce e vorba si ce "specialist" le-a scris

| EyX a răspuns (pentru Cosmin86):

Proteinele dauneaza grav sanatatii... nu numai ca ti se lasa pielea dar iti apar si solzi. si in loc sa depui masa o sa depui icre... eu zic las-te frate de sportul asta ca iti distrugi tineretile! http://www.culturism.ro/......ampla.html

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Dezvoltare normala inseamna in jur de 140 g proteine, pentru greutatea ta. proteinele de obicei indica cate grame de proteina au pe servire, si carbo. acum in fucntie de buget alegi

| EyX a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Deci pentru greutatea mea e normal 140g pe zi dupa antrenament da?

| EyX a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Va multumesc tuturor de raspunsuri, deci o sa cumpar proteine. Odata pe zi dupa antrenament o sa le consum (140gproteine) cu 0, 4l apa.E normal asa? Apropo pot sa le beau continuu 1 an sau sa mai fac pauze? si cind daca da?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru EyX):

140 g pe zi, mancare + suplimente. dupa antrenament corpu are nevoie de proteina mai mult decat de obicei, de asta e indicat, un shake imediat dupa antrenament, si/ sau dimineata dupa ce te-ai trezit

| DiamondShine a răspuns:

Proteinele se consuma numai daca practici un sport, inainte cu 15-20 de minute.

| AntrenorFitness a răspuns (pentru DiamondShine):

Tot timpul dupa antrenament. Proteinele ajuta la refacere, tonus si crestere/pastrarea masei musculare. Inainte de antrenament nu fac decat sa-ti dea o stare de somnolenta. In primele 60 min dupa antrenament avem nevoie de proteina pentru ca organismul are o fereastra anabolica. Pielea nu se lasa, pielea este organul care are proprietati elastice. Daca tu mergi la sala si tragi cativa ani, cu sau fara suplimente, este normal sa castigi in greutate. Muschiul capata tonus, se produce hipertrofia musculara. Atunci cand nu mai mergi la sala, muschiul nu mai este antrenat si se produce atrofia musculara, scazi inapoi in greutate si nu mai ai acel tonus, si este ceva normal sa fie moale.
Atata timp cat mergi la sala, esti frumos. Cand nu mai mergi la sala, muschii se lasa.

| DiamondShine a răspuns:

Ca sa nu se lase pielea pe tine cum zici

| Cosmin86 a răspuns (pentru DiamondShine):

1. pielea nu se lasa indiferent cand le iei
2. DE CE sa le iei inainte? asa o sa fie arse pentru energie.

Rolul proteinelor e sa repare fibrele distruse de antrenament, inainte de antrenament CE FIBRE sa repare?

| EyX a răspuns:

Deci 180g pe zi amestecat cu 0.4l apa este norma zilnica da? Apropo am inca o intrebare- pot sa beau proteine 1 an la rand sau sa fac pauze si cind?