| Bogdaaan a întrebat:

Salut, vreau sa-mi cumpar o Creatina, dar nu stiu prea multe despre acest produs, de care sa-mi iau?
monohidranta? pastile sau praf?
Pot lua cretina daca nu consum suplimente?
Cand se consuma?
Sa mai strang bani si de o proteina?
Imi "stric" rinichii sau alte organe cu acest produs.
Daca se poate sa-mi da-ti toate detaliile despre acest produs.
In special astept un raspuns de la Cosmin86.

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Creatina monohidrat micronizata. pe megaproteine gasesti de la optimum nutrition e cam 60 lei si tine mult (cam 3 luni). nu te arunca la creatine Ph, nitrat, alte prostii. numele iti fura ochii, acelasi produs in esenta cu exact aceleasi rezultate.
creatina este produsa de corp, o gasesti in mancare, deci o poti lua si cu alte suplimente, si fara.
nu conteaza in ce perioada a zilei o iei, cat timp iei din 24 in 24 de ore. nu are efect pe termen scurt. eu o iau cu shake-ul de dupa antrenament. daca o poti lua cu o sursa de proteina este foarte bine, daca nu, incearca macar cu o sursa de carbohidrati simpli (un fresh de portocale dupa antrenament este genial).
daca strangi bani si de un whey este cu atat mai bine. luata impreuna cu creatina face "minuni". zic intre ghilimele ca nimic nu te face arnold din primele zile.
rinichii sufera daca iei creatina si nu bei destula apa. in rinichi este procesata in creatinina si aia este acida peretilor rinichilor si dauneaza. cat timp bei peste 2 litri apa/5g creatina/zi nu ai probleme.
sa-mi dati, nu da-ti.

| Goldenboy97 a răspuns:

Nu conteaza forma, tot creatina este. Ca e pudra sau pastie chiar nu conteaza.
Creatina este un supliment, nu depinde de alte suplimente. Se administreaza ca atare.
Se consuma de preferat inainte de antrenament cu 45min.
Un izolat proteic din zer este numai bun dupa antrenament. Strange bani.
Daca nu ai avut probleme la rinichi poti sa iei, da va trebuii sa bei mai multa apa deoarece te deshidratezi rede de la ea. In jur de 3-4 litri.
http://valentinbosioc.com/totul-despre-creatina/

| Cosmin86 a răspuns:

Ia monohidrata, 5 grame pe zi, cu multa apa. Si aia e.

Nu are rost sa dai banii pe alt tip de creatina, orice monohidrata isi face treaba.

| MusicON95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca ai luat creatina 2 ani cred ca esti mai mare ca antrenorul meu :O

| Cosmin86 a răspuns (pentru MusicON95):

Poate ca sunt, nu asta e important, important e ca nu m-am umflat intr-o luna. Si ca m-am documentat despre asta.

creatina se gaseste si in carne. MANANCI CARNE => IEI CREATINA.

Sunt sportivi care baga 80 de copane de pui sau 12 piepti de pui intr-o zi, oameni care mananca mai mult decat o familie de 4 persoane. Sa-i vezi pe aia ce mari sunt laughing

Conteaza TOTALUL ( mancare + odihna + antrenament + suplimente ), nu o AMARATA DE CREATINA.

Sunt oameni care au zeci de cutii ( proteine, creatina, glutamina, aminoacizi ) dar care arata mediocru, pentru ca au alimentatia PRAF si petrec toate noptile in cluburi.

creatina NU e substanta minune, e un amarat de supliment, care se gaseste si in mancare ( carne, peste ) si care nu te umfla intr-o luna cum crezi tu.

| AntrenorFitness a răspuns:

Salut,
uite aici. http://www.despreculturism.ro/......atina.html
Creatina nu dauneaza si nu are efecte negative asupra sanatatii!
Iti recomand http://www.megaproteine.ro/Creatina/Muscle-Line-Creatine-Complex/ avand un raport calitate-pret foarte bun!
http://www.nutritiesportiva.ro/nutritie/29efectele_creatinei.html
Bafta!

| MusicON95 a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/ aici gasesti tot ce vrei, la fiecare produs scrie cum trebuie sa iei si cum procedezi. creatina iti face rau oricum ai lua. nu numai ca iti dauneaza rinichiului dar apa(transpiratia) din corpul tau se va elimina mai greu. si eu mi-am cumparat si cand am aflat despre ea am vandut-o. asa ca te sfatuiesc mai bine i-ati direct proteine;)

| Cosmin86 a răspuns (pentru MusicON95):

Serios? creatina iti face rau oricum ai lua?

Tu esti vegetarian?

| MusicON95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba specialistule mie mi-a spus asta antrenorul de la sala care e imens si face sala de aproape 10 ani. tu crezi ca e normal sa te umfli de muschi intr-o luna?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MusicON95):

Si daca e imens ce? Are studii de nutritie? Sau isi da si el cu parerea?

Si de ce sa te umfli intr-o luna, eu am luat creatina 2 ani ca sa vad diferente ca lumea.

Crezi ca daca iei o luna te umfli? Vai de capul meu laughing

Sincer... schimba-ti antrenorul happy