| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Salut.Vreau sa stiu despre karate.
Vad in videoclipuri acolo,cand le arata antrenorul miscari destul de complicate,adica miscarile alea chiar o sa tina pe adversar? Ce trebuie, viteza?
2.care sport este mai bun pentru bataie,karate, mma sau kembo?
3.ce trebuie sa fac ca sa scap de adrenalina aia(emotiile alea)care imi intuneca mintea si vederea cand vine vorba de o bataie?

1 răspuns:
| Mary_Maria_1990 a răspuns:

Pai,pentru a face acele miscari complicate iti trebuie ani de antrenament ai o gandire rapida,rezistenta, forta bruta dar mai ales calm, pentru ca daca eati nervos nu te vei putea concentra asupra adversarului.
Karatele este mai mult pentru autoaparare asa ca iti reconand mma...
Si ca sa scapi de emotii trebuie sa incerci sa te calmezi, sa-ti spui ca totul va fi bine si sa te rupi de lumea din jur... ajuta daca te gandeati la lucruzi pozitive sau daca mirosi ceva cu miros linistitor...
Si vorvesc din experiente, 5 sporturi diferite...