| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

Am 18 ani, fac sala de aproximativ 1 an si jumatate si am o problema mica. Nu e ca si cum as fi deficitar la piept, simt ca e una din cele mai puternice grupe musculare pe care le am dar nu il simt cand lucrez la sala. Cel putin nu destul de bine. Adica nu simt acel "burn" chiar si dupa a 15 repetare si desigur, la fel se intampla si cand ma bazez pe forta, 6-7 repetari. Cred ca ce se intampla e ca nu stiu eu sa "imi bag umerii in spate", am urmarit cateva tutoriale dar totul pare sa fie ok, picioarele infipte in pamant, strang de bara, o mica arcuire in partea lombara, omoplatii apropiati si totusi, da, nu simt mare chestie. De asemenea nu simt durere in zona umerilor.

Multumesc anticipat daca ai citit intrebarea si imi poti raspunde! big grin

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar unde-i intrebarea?
Ca in topicul tau, nu exista nicaieri, nici un semn de intrebare!

| Cosmin86 a răspuns:

Lasa bara, fa impins (nu fluturari) pentru piept cu ganterele.

Intra mult mai bine, eu fac impins cu bara probabil de 2 ori pe an (anul trecut nu am facut DELOC spre exemplu).

Impins orizontal cu gantere, impins inclinat cu gantere si flotari la paralele. 4 serii fiecare.

| GigelCostelCovrigel a răspuns:

Mai multa greutate. Muschiul s-a obisnuit cu rutina. Daca faci la piept cu 30 de kile 10 ridicarii de 5 ori timp de 3 luni dupa ceva timp le faci degeaba, caci muschiul deja s-a obisnuit. Iesi din rutina. Ori faci un exercitiu nou cu aceeasi greutate, ori ramai la exericitiul acesta si pui mai multe greutati. Este in regula daca nu poti ridica greutatea in acelasi numar cu cat o ridicai pe cea dinainte, adica este si de asteptat. Daca poti sa ridici de minim 6 ori esti la o greutate buna. Si sfaturile alea pe care le-ai gasit pe net nu sunt doar sfaturi, sunt lucruri obligatorii pentru a prevenii accidentele si da, lucreaza muschiul mai bine. Este important cand incerci sa spargi o limita sa ai grija de tine si sa minimalizezi riscul de accidente. Deci pe scut daca ridici la bara 30 kg du-te la 35kg, si dupa 2 luni mai bagi inca 5kg, sau 2.5 kg. Tot timpul trebuie sa incerci sa spargi limita. Succes si spor!