| OfDutyBoy a întrebat:

Am facut 2 luni sala anul asta fara sa iau proteine,nu am pus nicium kg, m-am latit doar la spate.Vara asta vreau sa fac 3 luni si sa iau si proteine Whey Gold, credeti ca as putea punea ceva? Sunt ectomorf.

21 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Stai ca acum vad "Vara asta vreau sa fac 3 luni", vai de capul meu laughing

3 luni se antreneaza COCALARII care RAMAN FIRAVI.

Sala faci ANI DE ZILE daca vrei sa faci ceva, cu alimentatie speciala si antrenamente la rupere.

CU 3 luni de sala ramai un firav laughing

| NDC12 a răspuns (pentru Cosmin86):

Acum am vazut si eu faza cu 3 luni, daca as fi vazut nici nu ma chinuiam sa raspund laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

In primul rand, ce proteine consumi acum? Si de cate ori pe zi.

Si ce jurnal de antrenament ai.

| NDC12 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

BINE ATUNCI MA FRIEND. Nu imi place sarcasmul de genul asta, adica eu incerc sa te ajut si tu ce faci? Ok fa de 3 ori pe saptamana fa cum vrei tu, eu ti-am explicat de ce ar fi mai indicat de 4 ori. Si 3 luni = zero.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NDC12):

El nici macar nu stie ce alimente contin proteine laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

Albusul de oua are foarte putine. Galbenusul are mai multe.

mazarea are 12 %, branza de burduf spre exemplu are 27 % ( 27 > 12 ).

Orezul are 7 % amarat.

Surse bune de proteine : carne ( in special pui, vita ), peste oceanic, branza ( in special grasa ), oua intregi, migdale/nuci.

Si ATAT. Mai sunt si alte alimente cu proteine, dar au mult mai putin decat ce-am enumerat eu ( in afara de soia, soia are si 44 %, dar e o mizerie pentru organism ).

p.s. : si termina cu "3 luni" sala, in 3 luni nu faci nimic.

Fa si tu 3 ani cu 5-6 mese pe zi bogate in proteine si apoi mai vorbim.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

Whey sunt pentru definire?

pentru definire sunt arzatoarele de grasimi sau carnitina...

whey e o proteina din zer ( in engleza whey = zer, zerul din lapte ) care reface fibrele dupa antrenament.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

E bine ca iei sfaturi zise " de unu", mai bine vezi si tu articole oficiale ( scrise de sportivi sau medici nutritionisti ), publicate in carti/reviste de bodybuilding.

nu te mai lua dupa ce zice "unu" sau "altu", care probabil nu au nicio certificare.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

Nu, are prea mult zahar ( peste 50 % din carbo sunt zahar )

Ia serious mass de la ON

| Jo1nTuleTzZ a răspuns:

Salutare! Pai cati ani ai? pentru ca daca nu ai peste 18 ani nu e indicat sa consumi proteine. Si de la cele 2 luni de sala pe care le-ai facut nu te poti astepta la rezultate deosebite. Si depinde si ce fel de exercitii faci. Fii mai concret si voi reveni cu un raspuns! Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| NDC12 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

Antrenametnul e la pamant, luni lucrezi piept, lucrand pieptul lucreaza si tricepsul si marti lucrezi din nou tricepsul si spate? Luni lucrezi spatele unde din nou lucreaza foarte mult bicepsul si marti biceps din nou?

Cat despre suplimente ele te ajuta, nu iti fac niciun rau dar deocamdata invata sa te antrenezi corect si sa mananci corect, mai invata cate ceva despre antrenament, exercitii, cum sa schimbi grupele ca sa nu faci supraantrenament si dupa poti lua si suplimente daca nu iti iei proteinele din mancare.

| NDC12 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

De fapt am citit gresit, miercuri e spate+triceps dar tot nu e foarte bine, e doar o zi pauza intre ele.

Si antrenament doar 3 zile pe saptamana? Cu 3 zile pe saptamana e cam greu sa lucrezi toate grupele corect fara ca una dintre ele sa nu fie suprasolicitata. Picioarele sunt cea mai mare grupa si ele din start primesc o zi in care sunt antrenate doar ele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

"Exercitiile numai stiu. ", astea ar trebui sa le VISEZI. La fiecare grupa sa ai un plan cu exercitii de baza, sa stii limitele la fiecare, sa stii cate repetari corecte poti face, etc.

Probabil si alimentatia care conteaza 70 % e la pamant.

Si te miri de ce n-ai pus niciun kg rolling on the floor rolling on the floor