| DannnyB a întrebat:

Salutare am si eu o problema fac sala de 4 luni si nu pot sa ridic mai mult de 20 kg la piest cu haltera oare se detoreaza faptului ca fac inainte toate exercitiile pentru piept si le las pe uram? Am incercat toate meteodele am facut flotari dat tot la 20 kg.Maputeti ajuta va rod? Dau funda Ps am 15 ani si 57 kg 1.80 inaltime.

Răspuns Câştigător
| MassEffect a răspuns:

Man incerca sa faci cu doua gantere si fa prima data cu ganterele asta ii cel mai important pe urma aparatele fa din culcat si din aplecat sus si aplecat jos incearca sa faci cate 4 serii a cate 10 repetari.Si creste ganterele in fiecare saptamana daca snu poti sa ridici singur roaga pe cineva sa te ajute sau du-te cu un prieten. Sper ca ti-am fost de ajutor.

13 răspunsuri:
| Alx_Stelii_1980 a răspuns:

Si de ce vrei sa ridici 20 de kg?happy de la putin o sa ajungi la mult.happy
Ai doar 15 ani, nu forta muschii!

| mortallx a răspuns (pentru Alx_Stelii_1980):

Tu te auzi ce spui? El face sala de 4 luni si mai mult de 20 de kg nu poate ridica la piept.Pai 20 de kg ridica cam oricine la piept, iar daca nu-ti "fortezi" putin muschii+alimentatie calumea=degeaba faci.Trebuie sa cresti greutatea mai mereu, el daca de 4 luni a ramas la 20 de kg, nu face nimic.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, daca faci flotari faci rezistenta, cate repetari faci cu 20 de kg? Daca faci 15, incearca sa cresti greutatea cu 2kg+...tot o sa reusesti ceva.

| DannnyB explică (pentru mortallx):

Gac inainte de a impinge la piept os gramada de serii din alte exercitii pentru piept.E posibil sa imi fi obosit pieptul pana si din cauza aia sa nu pot ridica mai mult? Sau daca as face incalzire si sa trec direct la inpinsul barii?

| DannnyB explică (pentru MassEffect):

Fac fluturari din alea pe plan inclinat

| MassEffect a răspuns (pentru DannnyB):

Cu cat?

| DannnyB explică (pentru MassEffect):

Pe plan drept cu 5 pe o mana si pe plan inclinat cu 10.5

| MassEffect a răspuns (pentru DannnyB):

Destul de salabut incearca sa cresti eu fac sala numai de 2 luni si fac deja cu 20 pe o mana

| Cosmin86 a răspuns (pentru MassEffect):

Si probabil le faci prost.

| MassEffect a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta sa o crezi tu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MassEffect):

Fluturarile sunt exercitiu de izolare, NU se face cu greutati mari, facut corect un culturist cu 5 ani experienta face cu 16-18 kg pe o mana. Lent si pana jos sa intinzi ca lumea pieptul, fara rotatie sau ajutor din triceps.

Tu cu 20 dupa o luna, imi dau seama cum le faci. Poate confunzi cu impins cu ganterele pentru piept, care e exercitiu de baza si se face cu greutati mari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

*nu se fac

| MassEffect a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.youtube.com/watch?v=-sZfDA-upzc asta ti se pare greutate mica "desteptule"

| Cosmin86 a răspuns (pentru MassEffect):

Alea NU SUNT fluturari. Exercitiul ala se numeste "impins cu gantere", este exercidiu de baza ( nu de izolar ) pentru ca participa si umerii si tricepsii si se face cu greutati mari, exact cum spuneam.

Astea sunt fluturari :
http://www.youtube.com/watch?v=FfeEoyqjoms

Si uite ce greutate foloseste Arnold, mult mai mica decat cele folosite la exercitiul anterior.

Fa diferenta intre fluturari cu gantere si impins cu gantere, sunt 2 exercitii FOARTE DIFERITE

| MassEffect a răspuns (pentru DannnyB):

Man incerca sa faci cu doua gantere si fa prima data cu ganterele asta ii cel mai important pe urma aparatele fa din culcat si din aplecat sus si aplecat jos incearca sa faci cate 4 serii a cate 10 repetari.Si creste ganterele in fiecare saptamana daca snu poti sa ridici singur roaga pe cineva sa te ajute sau du-te cu un prieten. Sper ca ti-am fost de ajutor.