| LoverBoy1 a întrebat:

Salutare TPU, as dori, daca stiti, ce tip de alimentatie sa am pentru a se putea masa musculara sa se dezvolte mai bine, nu sunt gras deci nu doresc sa slabesc, doar sa ajut muschii sa se dezvolte, si pe langa alimentatie ce sfaturi mai stiti in legatura cu aceasta problema!

5 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Trebuie sa consumi 2g de proteine pe kg de corp, intre 3-6 g de carbohidrati pe kg de corp si sa mananci din 3 in 3 ore.Astfel iti vei asigura cate 5 mese pe zi dar la fiecare masa sa ai un complex de proteine si carbo bine proportionati.Tot la fel, pentru masa musculara ai nevoie si de odihna, in jur de 8 ore pe noapte si antrenamentul sa fie bine stabilit(10-12 repetari pe fiecare seri.maxim 12 repetari cu o greutate care iti permite acest lucru)+multe alte lucruri pe care le gasesti aici:http://www.culturism.ro/

| Robert030 a răspuns:

Toti cu masa voastra musculara laughing
Asculta bine:
Pentru a pune masa trebuie sa ai o masa bogata in proteine inainte cu 2 ore sa incepi antrenamentul, iar cu 30 de minute inainte sa mananci un fruct dulce (NU dulciuri, fructe). Corpul foloseste acele proteine in timpul antrenamentului ca sa "creasca muschii" iar daca nu mai sunt proteine tu obosesti si nu mai cresti asa mult in masa. Capiche?

Dupa ce ai terminat antrenamentul esti gol pe dinauntru si corpul tau inca consuma mancare...dar nu prea mai are de unde, asa ca tu mananci o masa mica, nu foarte exagerata imediat ce termini antrenamentul (un iaurt, niste napolitane, orice)

Apoi vine masa de zi cu zi; pentru ca antrenamentul e aprox 50min iar in restul zilei faci ce faci, dar tot iei 3-4 mese, care fac de 10 ori mai mult ca antrenamentul daca stii cum sa mananci. Aici faci asa:
Mananci un fruct cu 30 de minute inainte de masa
La masa adaugi niste legume, iar mancarea sa fie condimentata (nu iute, condimentata)

Sper ca ti-am fost de ajutor si bafta in continuare

| FitMonkey a răspuns (pentru Robert030):

Inainte de antrenament mai mult carbo decat proteine, energie ai de la carbo si doar cand nu ai carbo sunt proteinele descompuse pentru energie ceeace nu e bine.

dupa antrenament napolitane? fii serios happy

| whein1991 a răspuns:

Salut, ca sa pui masa musculara pe tine trebuie sa ai un program bine pus la punct de sala dupa care trebuie sa ai o alimentatie foarte bogata, trebuie sa ai cel putin 5 mese pe zi, micul dejun fiind cel mai important. Daca vrei cu adevarat masa musculara mananca cand te trezesti pe stomacul gol o banana. Alimentatia ta trebuie sa contina foarte multa carne(pui, peste, vita...), foarte multe legume si foarte multe fructe.

| FitMonkey a răspuns (pentru whein1991):

Te corectez
cea mai importanta masa e cea de dupa antrenament happy