| serbanpunk a întrebat:

Scutire la sport. Anul acesta doresc sa imi iau scutire la sport. Am citit ordinul nr.520/2007 din 06.03. 2007 si am doar o singura nelamurire: medicul acela specialist poate sa fie medicul de familie? Daca nu, poate exista totusi motive pentru care as putea lua scutire totala anuala doar de la medicul de familie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Medicul de familie nu este medic specialist in domeniul din care face parte afectiunea pentru care vrei scutire de sport. Medicul specialist este cel specializat pe tipuri de boli. Medicul de familie nu o sa-ti dea scutire. Numai bine!

5 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Medicul specialist e medicul specialist si cel de familie e cel de familie. Nu cred ca poate sa te ajute in sensul asta, doar daca ai astm sau ceva in gen.

| maryus24 a răspuns:

Medicul de familie elibereaza, dar e bine sa faci si putin sport, mai misti si tu putin corpul sau esti prea gras si ti-e rusine sa faci miscare

funda mersi

| Marius96 a răspuns:

Aha, si pe ce motiv vrei sa iei scutire?
Daca vrei sa obtii o scutire pe intreg anul scolar banuiesc ca ai o "Boala" grea.
P.S: lenea inca nu a fost declarata o boala...

| serbanpunk explică:

Nu, nu sunt gras. As putea zice ca sunt chiar prea slab pentru inaltimea mea 1, 84 m si 60 kg doar ca am unele probleme de respiratie din cauza carora obosesc repede. Nu am nici o boala la nivelul sistemului respirator (verificat de medic). Din aceasta cauza as vrea sa iau scutire.

| BLOODFURY320XE a răspuns:

Da, poate sa fie medicul de familie sau asistentul/a sau asistenele medicului de familie.