| Eduard_Arghir_1997 a întrebat:

Spuneti-mi si mie daca e bine sa iau proteine. Adica eu stiu ca e bine, dar unii zic ca o sa ma deformeze, o sa mi se lase muschii, tot felul de chestii. Vreau sa ma asigur si de la voilaughing. Eu am cam 1.84 m, 61 kg, 16 ani, fac sala de o luna.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Proteinele se gasesc in mancare.

Daca ar fi adevarat ca "se lasa muschii" => LA TOATA LUMEA ar trebui sa se lasa ( ca toata lumea MANANCA, nu sta nimeni nemancat, decat MORTII ).

Deci poti sa le spui alora ca sunt REDUSI MINTAL, ca sunt niste HANDICAPATI incapabili sa gandeasca.

| OOOLEOOO a răspuns:

Poti lua sumplimente proteice sau sa mananci 100g de alune, e cam acelasi lucru, proteina ramane proteina.

Insa sunt gandgeturi mofturoase pe care indrustria fintesului le promoveaza folosindu-se de culturisti impachetati in muschi.

| dragos38 a răspuns:

Povesteea cu lasarea muschilor intr-adevar se vor lasa, dar nu acum ci la batranete, pentru ca pielea i-si, v-a pierde din elasticitate, tonusul, e.t.c. (se numeste imbatranirea pielii)dar exista si remedii dupa ce te vei lasa de sala normal ca muschii se vor lasa, dar poti continua macar cu un antrenament pe saptamana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragos38):

La batranetre am vazut muschi lasati la aproape TOTI care nu au folosit suplimente in restul vietii.

Deci nu au absolut NICIO TREABA.

p.s. : ti se pare ca Arnold si Stallone au muschii lasati la 65 de ani? Mie mi se pare ca arata super amandoi.

| SiLaS a răspuns:

Tu mananci zilnic proteine...ai vreo problema? Nu mai asculta toti prostii care zic lucruri din astea. Poti lua linistit suplimente proteince dar ai grija la alimentatie. Daca nu ai o alimentatie bine pusa la punct poti sa iei si mama proteinelor si tot degeab.

| paulmicutz a răspuns:

Daa, cel mai sigur mori laughing.