| Losnams a întrebat:

Vreau sa imi pun capat zilelor din cauza ca sunt putin plinut. Am 14 ani, 170cm si cam 67kg. Mereu mi-a placut sa fiu slabut, dar orice as face acea burtica tot e..nu mai suport

37 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pune-ti capat, scapam de prostie.

Selectia naturala big grin

| LoveSleep a răspuns:

Îl tot convingeți să nu se sinucidă și apoi vă mirați cine tot votează cu PSD.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca stai toata ziua pe TPU postand aceleasi intrebari, normal ca nu te schimbi. Poate incepi si tu sa te mai uiti la raspunsuri, sa aplici niste sfaturi pe care le-ai primit si sa faci o chestie numita sport.

| Clorox a răspuns:

Bye! No one's gonna miss you.

| raMLesS a răspuns:

Ce penibil esti.

| Losnams explică (pentru raMLesS):

Why? Spun ce simt, sentimentele unui om nu pot fi penibile.

| raMLesS a răspuns (pentru Losnams):

Nu, dar gandurile pot fi.
Esti om, ai ratiune, gandeste inainte sa scrii.
Toate intrebarile tale sunt la fel.
Si eu eram destul de batut in cap la 14 ani, si eram plinut, dar eu stiam ce trebuie sa fac.
Problema e ca mie imi era lene sa fac sport si sa mananc ce trebuie.
Ce e asa greu de inteles? Alearga, fa exercitii fizice, bea 2l de apa cel putin, nu mai manca dulciuri, nu bea sucuri, nu manca alimente prajite in ulei, nu manca paine alba.
Mananca legume, fructe, ciorbe, bea limonada...
Bagati ca spartii in voi si va intrebati de ce nu slabiti.

| Losnams explică (pentru raMLesS):

Sa stii ca nu e asa, nu mananc mult, practic fotbal si tot grasut sunt, fac ceva gresit dar nu imi dau seama de ce.

| Lioana a răspuns (pentru Losnams):

Daca crezi ca nu mananci mult nu inseamna ca e asa. Redu doza de mancare care crezi tu ca e putin la si mai putin, dar mai ales, nu mai manca grasimi, prajeli, carne, dulciuri. Chiar daca ar trebui sa devii vegetarian pentru asta tot e o solutie mai buna decat ceea ce ai gandit tu. Asta nu e o problema fara rezolvare.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Lioana):

Grasimile sanatoase sunt necesare. Carnea, sursa principala de proteina completa, de ce trebuie exclusa? laughing

| Lioana a răspuns (pentru AnastasiaK):

Gresesti. Se poate trai mult mai sanatos fara carne. Cel putin o perioada, pana slabeste. In privinta grasimilor ma refeream la cele nesanatoase, cele de origine animala.

| 1231242 a răspuns (pentru raMLesS):

Salutări!

Câtă agresivitate...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e motivul tau pentru a te sinucide? ce gandire ai? altii nu au familie, au tot felul de boli imcurabile si nu se sinucid. revino-ti la normal si fa-ti abonament la sala

| G510 a răspuns (pentru anonim_4396):

Meriți o fundă pentru acest răspuns. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Burtica rolling on the floor asta da tragedie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema ta e ca esti obsedat de burta aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man ești prost dar ai timp sa te îndrepți nu-i The end of The world.
Bea apa calda cu lămâie dimineața
Mănâncă doar fructe măcar o săptămână
Respirație corecta
Aleargă zilnic
Când mănânci fă-o mai lejeareanu nu te grăbi
Ceai verde
Succes
Apropo eu fara ochelari nu pot ieși din casa fără ochelari și tot nu ma sinucid
Dont be stupid

| ziptrack a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai probleme cu ochii si vrei sa le rezolvi, documenteaza-te cu privire la "metoda bates". Iti las si un link:

http://www.scribd.com/......toda-Bates

| anonim_4396 a răspuns (pentru ziptrack):

Nu cu ochii. Cu anxietatea sufăr de anxietate generalizatahappy sa nu mai zic ca și tremur de la anxietate...

| AlexSalling a răspuns:

Te rog sa nu faci o prostie, cu o dieta totul se rezolva.

| AlexDarius3 a răspuns:

Sport si dieta. E chiar asa de greu?

| Gaby212 a răspuns:

Daca tu vrei sa iti pui capat zilelor din cauza kilogramelor, gandeste-te la unul invalid...Ala ce ar trebui sa faca?! Sa se arunce cu scaunul cu rotile de la etaj?!

| ziptrack a răspuns:

Tinere, daca asculti sfatul meu, o sa slabesti atat de repede incat nu o sa-ti vina sa crezi.

In primul rand trebuie sa consumi 1 pahar de apa calda sau fierbinte (nu foarte fierbinte ca sa nu te arzi) dimineata pe stomacul gol, seara inainte de culcare cu 1h si la fiecare masa. Apa te va ajuta sa-ti stimulezi digestia si te va ajuta sa scapi mai repede de surplusul de greutate.

In al doilea rand, trebuie sa RENUNTI sa mai consumi urmatoarele:
(1) Zahar sau orice aliment care contine zahar (fructele poti sa le consumi)
(2) Faina alba sau orice produs care are la baza faina alba (paine, paste, pizza, biscuiti, sticks-uri, etc)
(3) Orez alb
(4) Bere sau orice bautura din comert care contine zahar sau drojdie
(5) Preparate precum chipsuri, sticksuri, biscuiti, etc

Cat despre dieta, iti recomand urmatoarele:
(1) sa consumi doar mancare gatita (incalzita) avand grija sa nu contina faina alba sau orez alb
(2) fructe dar mancate integral adica cu tot cu coaja (binenteles unde e posibl...adica nu o sa mananci banana cu tot cu coaja )
(3) Cumpara o masina de facut paine si fa-ti paine DOAR din faina integrala. Nu consuma prea multa paine integrala in primele 2-3 saptamani daca vrei sa scapi repede de greutate.
(4) Dupa 3-4 saptamani consuma la mic-dejun cereale INTEGRALE adica alea sub forma de bob (ovaz, secara, grau, orz) sub forma de terci (dai la rasnita cerealelele, adaugi sare de mare si le fierbi in 3 portii de apa in timp ce ameteci pana ajungi la consistenta unui gris). Acest terci, prin aportul mare de minerale si fibre speciale precum betaglucan-ul, iti va hrani si imbunatati sistemul imunitar si iti va oferi o stare de satietate.

O data la 2 zile fa putina gimnastica dar nu te forta prea tare.

Respecta TOT ce ti-am scris aici si intoarce-te pe TPU in 4 saptamani si uimeste-i pe toti cu progresele tale. Si nu te mai gandi la sinucidere ca doar esti pui de leu si nu de crocodilwinking

| Losnams explică (pentru ziptrack):

Pot sa fac si sala? Si sa alerg pe banda de alergat?

| ziptrack a răspuns (pentru Losnams):

Cum doresti, secretul consta in eliminarea carbohidratilor simpli din alimentatie (niste lanturi de zahar care se gasesc in cele enumerate de mine). Succes!

| Losnams explică (pentru ziptrack):

Pai logic ar fi sa slabesc cu sala si alergatul pe banda, nu? Ca si acolo arzi calorii

| ziptrack a răspuns (pentru Losnams):

Atata timp cat sportul nu este insotit de o dieta foarte bine pusa la punct (in principal o dieta fara carbohidrati simpli), rezultatele vor fi cel mult decente iar asta te va descuraja.

Daca stau si ma gandesc mai bine, ar fi bine sa lasi sala si alergatul pe banda deocamdata si sa faci doar cateva exercitii de gimnastica o data la fiecare 2 zile. Alergatul pe banda pune presiune mare pe genunchi, iar tinand cont ca ai surplus de greutate, nu este prea indicat sa te apuci de banda deocamdata.

Dupa ce dai jos din greutate, poti sa te apuci de sala, dar sa-ti cauti un antrenor bun si nu cumva sa incepi sa consumi prafuri sau alte chimicale indiferent ce-ti spune antrenorul sau ceilalti sportivi ci consuma fructe, grane si carne rosie.

In timp ce majoritatea baietilor merg la sala unde depun un efort sisific si aleg sa consume chimicale (prafuri), unii baieti mai cititi stau acasa si fac exercitii folosindu-se doar de greutatea lor si urmeaza o dieta fara carbohidrati simpli si bogata in grane, fructe si carne rosie. Cei din urma ajung sa aiba un corp de invidiat cu un efort minim.

| Losnams explică (pentru ziptrack):

Si ce gimnastica sa fac? Imi poti da un link de pe Youtube sau ceva?

| ziptrack a răspuns (pentru Losnams):

Uite niste exemple de miscari utile:
https://www.youtube.com/watch?v=2vmsF2njAfA

Asadar simple exercitii de gimnastica precum genoflexiuni, fandari, flotari, etc. Exercitiile le faci ca sa-ti stimulezi sistemul sanguin si pe cel limfatic, si nu ca sa slabesti. Pierderea in greutate o faci prin dieta si nu prin gimnastica, asa cum ai fi tentat sa crezi.

In cazul in care doresti sa intelegi ce reprezinta sistemul limfatic, iti recomand un scurt articol:

http://www.infuziedesanatate.ro/......e-sanatos/

| Losnams explică (pentru ziptrack):

Ar fi bune antrenamentele astea pentru slabit? https://youtu.be/738eZJq0MjA

| ziptrack a răspuns (pentru Losnams):

Da, sunt in regula exercitiile respective dar trebuie sa intelegi ca fara o dieta echilibrata cum ti-am recomandat eu, nu vei ajunge sa faci prea mare lucru, riscand astfel sa fii dezamagit.

| G510 a răspuns:

Nu mai vorbi prostii... bucură-te că nu ai probleme adevărate și că ești sănătos. Serios.
Ai putea să alergi zilnic, sigur te-ar ajuta.

| NerdyLlama527 a răspuns:

Stai asa copilas. Asta nu e un motiv sa te sinucizi

| GSMH a răspuns:

Nu te mai gândi la a-ți pune capăt zilelor din cauza aspectului fizic, încearcă sa te duci la sala, atat sa slăbești cât si sa te tonifiezi si sa pui niște masă musculară.
Dar cel mai important LOVE YOURSELF!
Esti cel mai bun așa cum ești, simte te bine in corpul tău, totul se întâmplă cu un rol in viață, gândește te la faptul ca ești plinuț ca un punct de start in a frecventa sala.
Și repet, scoate ti din cap ideea de sinucidere, nu duce la nimic bun, chiar daca ti se parea daca ai spune stop ar fi mai ușor, crede-mă, ar fi cel mai prost lucru pe care l ai putea face.

| PetruRadu a răspuns:

E ok, nu ar apuca sa se raspandeasca asa o gena...penibil.