| Savantul999 a întrebat:

Aceasta intrebare e strict pentru ATEI!

Considerati ca a tortura, viola si mutila un copil nevinovat este doar o preferinta personala si nu este nimic intrinsec rau in asta? (E ca si cand mie imi place ciocolata cu vanilie iar lu altul aia cu ciocolata. Nu e vreo preferinta corecta sau gresita.)

Daca da, acest relativism va face sa fiti niste monstri. Sa nu puteti condamna un violator pentru fapta sa. Rusine!

Daca nu, ce argumente aveti ca nu e doar o chestiune de preferinta? Ce fundament moral absolut aveti?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Trebuie sa acceptam realitatea pentru ceea ce este, nu pentru ce am dori sa fie. Moralitatea este redefinita si imbunatatita in fiecare zi.

| RAY a răspuns:

In biblie scrie daca violezi una virgina dai ceva banii si trebuie sa te insori cu ea, uiti de preoti pedofili, gay de aia stim cu toti, in tarii atee nu e asa ceva

| doctorandus a răspuns:

Raspunsul ar putea sa te surprinda: crestinii foarte credinciosi din Olanda, in secolele trecute, omorau copiii handicapati deoarece spuneau ca acestia sunt rodul Diavolului si nu merita sa traiasca.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

O să spun doar că lupta asta dintre cei care cred în Dumnezeu și cei care nu,mi se absurda.
Oamenii care cred nu sunt mai deștepți,buni, comparativ cu cei care nu cred,la fel și viceversa.
Important este să fi om,religia nu te face mai bun.
Persoanal am întâlnit mulți credinciosi care de sărbători sunt niște îngerași și în restul anului bârfesc,jignesc,se comporta nasol cu ceilalți.
Și am întâlnit și persoane care nu cred și sunt pașnice.
Și etc exemple.
Da,tu ce ai spus acolo tine de constinta,doar un om cu traume,probleme psihice nu poate să fie afectat de asemenea situații marcante.
Cu tot ce am scris am vrut doar să subliniez că religia nu are neapărat o treaba cu asta.

Și ca să nu mă interpretezi greșit,nu sunt ateista, din contră, cred în Dumnezeu pentru că mi-a arătat de multe ori că există doar că fiecare alege în ce și nu să creadă, iar noi nu trebuie să ne credem mai buni, superiori sau să îi influențam pe alții să creadă dacă nu doresc.
Sunt persoane care nu au crezut în Dumnezeu mult timp și într-o fracțiune de secundă se întâmplase ceva care i-au făcut să creadă în El și nu mă refer la persoanele fizice ci la lucrurile inexplicabile.
O zi frumoasa!

| RAY a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Si pavel nu credea in dumnezeu/iisus si ucidea crestini

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru RAY):

Și nu înseamnă că toți sunt ca și Pavelhappy
Poți să nu crezi și să fi om pașnic.
Excepții sunt de ambele părți.

| RAY a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Nu sunt chiar excepții, majoritatea din Romania care se creștini sunt cu numele

| Sportacus123 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar tot o să-ți răspund la întrebare.
Oamenii care violează/omoară oameni sunt bolnavi. N-au pic de logică, nu se gândesc că riscă ani grei de închisoare.
Chiar dacă nu cred în Dumnezeu, unii din ei au coșmaruri noapte de noapte cu fapta care au făcut-o.
Nu are legătură cu întrebarea ta, dar sfatul meu e să ai grijă la conținutul pe care-l urmărești pe net. Adulții sunt mult mai afectați decât copiii la conținutul violent.