| Wehrmacht a întrebat:

Acum cateva minute eram la baie cand am auzit-o pe bunica ducandu-se la bucatarie.In urmatoarele momente becul parca s-a oprit pentru o fractiune(cel de la baie) de secunda si am auzit un "poc".M-am dus repede la bucatarie si am vazut ca becul explodase(cel de la bucatarie).
Stie cineva ce ar putea cauza acest lucru? Cioburile, pe partea din interior aveau un fel de "grasime", ceva vascos.
Postez aici deoarece are un fel de legatura cu stiinta.

10 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Posibil sa fi fost o crestere de tensiune (spaik-asta dureaza putin dar poate avea o tensiune foarte ridicata).
Acea crestere de tensiune creiaza un curent mare, rezistenta becului fiind constanta aproximativ, ca si rezistenta depinde de temperatura.Este legea lui OHM care inseamna mai pe romaneste ca intensitatea este proportionala cu tensiunea si invers proportionala cu rezistenta(becul). Daca becul era normal, rezistenta era fixa.Sa zice,
Daca ins creste nemasurat tensiunea, creste si intensitatea nemasurat.Caldura degajata de un bec este, la randul ei proportionala cu intensitatea curentului si rezistenta becului.Rezistenta becului, la temperaturi mari creste ceva, dar daca intensitatea e mare, provoaca o caldura imensa care sparge becul.Becurile au de obicei vid (de fapt au gaz inert )interior. Daca sunt de calitate. Daca exista doar 5 molecule de oxigen sau hidrogen in el (molecule de aer ) se creeaza acea masa critica de explozie (ca la bomba atomica). Ma rog, nu explodeaza cartierul, doar becul. Clarisasimo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a dus izolatia dintre balonul de sticla si soclu.Rezistenta de wolfram sau filamemtul, functioneaza doar in vid sau gaz inert.Practic a intrat in scurt circuit.In bucatarie se intampla des pentru ca la modelele noi, se foloseste un kit de proasta calitate care nu rezista la umezeala.

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

Da,dar de ce s-a oprit pentru o fractiune de secunda si cel din baie? Si ce era chestia ai de pe sticla din interior? La asta cu aerul intrat in bec m-am gandit si eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Toata instalatia si-a luat un soc, a fost in scurt pentru o fractiune de secunda, incearca cu o lita in priza si vezi ca se pierde din putere prin ducerea tensiunii la masa(dar mai bine nu).
Ce fel de bec era? doar becurile economice, astea chinezesti au vapori de mercur.Un bec obisnuit e doar vidat sau cu gaz.E posibil unsoarea aceea sa fie rezultatul unei reactii chimice la temperaturi foarte mari a gazului inert.

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

Auzi,ca mi-ai zis de lita aia...stii cumva vreun metal sau ceva care sa se incinga la de la una sau 2-3 baterii de 9V? Am incercat chestia aia cu Al in care este invelita guma de mestecat dar nu s-a aprins.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Amperajul prea mic, putere prea mica in wati.Cam astea sunt cauzele.Treci pe acumulatori mai mari cu amperaj mai mare.
Daca tot iti place sa te joci, ui' ceva interesant.O sa il fac si eu dar la scara mai mare. http://rimstar.org/......ircuit.htm

| Dumniezău a răspuns:

Exista o singura explicatie: fantome.

| pisicutzza990 a răspuns:

Se mai intampla sa explodeze becuri.Si la mine la scoala, in clasa mea a explodat un bec.E normal sa se intample asa.Si din cauza caldurii se intampla, pentru ca daca il tii non-stop se incalzeste si explodeaza.

| Everestcompany a răspuns (pentru pisicutzza990):

Asa este cand utilizezi becuri de 2 lei.

| pisicutzza990 a răspuns (pentru Everestcompany):

Numai daca il iei azi si maine explodeaza.La mine acasa nu am mai explodat si nu am mai schimbat un bec de 1-2 ani.La scoala la fel.Dar se intampla, cat sa tina si ele.