| Bruninhos a întrebat:

Am auzit azi, mai exact la ora de fizica despre planeta Nibiru care la anul s-ar apropia la o distanta de aproximativ 30.000 de km de Terra.Este adevarat? Daca da, ne va afecta intr-un fel anume?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Perfect! deci e prof. vai de capul lui. E grav de tot daca un prof de fizica vine cu astfel de aiureli in scoli. crede-ma, chiar e amuzant. Dar si tragic. E amuzant ca un prof de fizica atat de dus cu capul poate preda in scoli.
Dar pe bune, hai sa ne gandim. care e distanta de la pamant la luna? cam 350.000 de km. Luna o vezi pe cer, nu? Dar distanta dintre pamant si asa zisul Nibiru? circa 30.000 de km. Atunci de ce nu o vezi pe cer? Si un afurisit de asteroid o poti vedea cu ochiul liber la 30.000 de km, dar ditamai planeta uriasa nu o poti vedea? e invizibila? se ascunde in spatele soarelui? de ce nimeni, dar absolut nimeni, nu a observat apropierea acestei planete pana acum? pai... ca nu exista. e o poveste circulata pe net. Imi pare rau, dar proful vostru e dus cu pluta

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Acel profesor trebuie scos din functie...

| Andrei7520152 a răspuns:

Foarte tare laughing zi-mi te rog ca ti-a zis profa de fizica ca si mor de ras rolling on the floor

| Bruninhos explică (pentru Andrei7520152):

1.N-am profa, am prof
2.Ne-a zis ca aceasta noua planeta pe nume Nibiru ar trece foarte aproape de orbita pamantului la anul si va fi vazuta cu ochiul liber
3.Nu vad ce-ar fi de ras in acest subiect

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Bruninhos):

Perfect! deci e prof. vai de capul lui. E grav de tot daca un prof de fizica vine cu astfel de aiureli in scoli. crede-ma, chiar e amuzant. Dar si tragic. E amuzant ca un prof de fizica atat de dus cu capul poate preda in scoli.
Dar pe bune, hai sa ne gandim. care e distanta de la pamant la luna? cam 350.000 de km. Luna o vezi pe cer, nu? Dar distanta dintre pamant si asa zisul Nibiru? circa 30.000 de km. Atunci de ce nu o vezi pe cer? Si un afurisit de asteroid o poti vedea cu ochiul liber la 30.000 de km, dar ditamai planeta uriasa nu o poti vedea? e invizibila? se ascunde in spatele soarelui? de ce nimeni, dar absolut nimeni, nu a observat apropierea acestei planete pana acum? pai... ca nu exista. e o poveste circulata pe net. Imi pare rau, dar proful vostru e dus cu pluta

| Andrei7520152 a răspuns:

Pe bune, cum poate preda tipul ala? adica daca maine ar veni proful de istorie si mi-ar povesti despre Mordor si Sauron, se mai pune ca ala e sanatos la cap? laughing sper ca ma intelegi acum de ce ma amuzbatting eyelashes

| Andrei7520152 a răspuns:

Mersi pentru fundawinking

| Purec a răspuns:

Da este adevarat, se va apropia chair la 10-15 metri de pamant iar cu putin noroc, daca esti atent o sa poti sa sari pe suprafata ei si sa te muti acolo.

| Mădă0611 a răspuns:

Http://misterelelumii.com/planeta-nibiru-si-sfarsitul-lumii/ Povestea planetei Nibiru e vrajeala, e prea departe de Soare ca sa existe viata, nici daca orbita ei ar fi prin 2 sisteme stelare (n-am cercetat asta, dar nu prea cred ca exista unul aproape).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minciuni! Planeta Nibiru dupa acel mit are dimensiuni colosale..mult mai mare ca jupiter sau saturn..Deci tu nu iti dai seama ce ar insemna 30000 km? E o absurditate.

| Zenicide a răspuns:

Neil Degrasee Tyson directorul planetariului Hayden a zis ca nu exista asa ceva. Pana si pe siteul NASA era un articol care ridiculiza Nibiru daca imi aduc aminte bine.
Acum trebuie doar sa decizi care sursa e mai credibila, NASA si Neil Degrasee Tyson sau profesorul tau :)
http://www.youtube.com/watch?v=QJjQMwEjC1I