| DanyXhell a întrebat:

Am auzit ca in Japonia s-ar putea produce o bomba nucleara din cauza centralelor.Ar putea afecta si Romania cumva?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Se vede cum tineretea isi spune cuvantul. Daca va fi o explozie cu degajare de particule radioactive se v-a forma norul radioactiv care face parte din cele cinci "produse" ale unei explozi nucleare. Norul se ridica catre straturile superioare ale atmosferei si in functie de miscarile aerului se deplaseaza catre diferite zone, daca nu, ramane in suspensie si se deplaseaza datorita miscari de rotatie a planetei. Norul de la Cernobal a ajuns in USA dupa 10 zile. Important este ca in momentul trecerii norului sa nu ploua caci atunci vai de cei plouati. Din cate am inteles perioada de "activitate" a norului este de opt zile de la aparitie (perioada de injumatatire a produsului radioactiv folosit de japonezi). Vom trai si vom vedea, dar norul poate inconjura pamantul fara probleme, mai ales in perioada asta a anului (circulatii mari de aer).

| carpediem a răspuns:

Dai funda daca va fi afectata si Romania? Evident ca da.

| missbee a răspuns:

Nu, România NU ARE CUM să fie afectată de o eventuală explozie. Având deschidere la Pacific, dacă vor fi emanații de gaze de toxice, curenții oceanici vor transporta acele substanțe în larg... deci pot fi afectate insulele Hawaii, și dacă-s ghinioniști americanii, coasta de vest a Americii. Iar pe continent, probabil că țările din jur, învecinate ar putea avea de suferit... depinde și de proporțiile exploziei. E destul de logic.

| wendy434 a răspuns:

Nu mai distanta e prea mare,poate doar norul acela si ar trebui sa se zica cand vine norul in Romania sa stim cand ne bagam in casa ca sa nu murim mai tarziu,oricum probabil vor da la stiri cand vine si cand e,stai intr-un spatiu inchis, sau acasa la tine dar cu geamurile inchise ca dupa cateva zile trece nu-i bai, funda?

| UNfriendLY a răspuns:

Nu numai Romania ar fi afectata, ci intreaga Europa.

| Alisstor a răspuns:

Da. Norul radioactiv va trece si prin Romania daca centrala va exploda. Directia va fi Est-Vest. Gandeste-te ca la Cernobil, s-a simtit norul pana in Japonia. Mai bine ramanem in case si in spatii inchise cateva zile daca ajunge norul pe aici. In vreo 20 de ani efectele pot fi mortale. Si nu prea am chef sa mor la 35 de ani straight face.

| MissDelevingne a răspuns:

Eu cred ac nu pentru ca romaia este la mii si mai mult de mii de km si nu este invecinata cu japonia, deci nu stiu cum...ar fi foarte rar cazul

| Andy04 a răspuns:

Nu chiar deloc.Romania este foarte departe de Japonia si in plus va fi afectata doar tara respectiva. Funda?

| Css a răspuns:

Salut! In nici un caz Romania nu va fi afectata de radiatile bombei necleare, dar Japonia va fi afectata pe o raza de cel mult 30km de radiatii. Funda?

| Css a răspuns:

Salut! Evident ca Romania nu va fi afectata dar Japonia va emite radiatile pe o raza de cel mult 30 de kilometrii. Funda?

| frumusik96 a răspuns:

Romania este printre cele douazeci de tari care ar putea fi afectate

| FunkyPeach a răspuns:

Cel mult un nor toxic. cum a fost si la cernobil

| Alecssa a răspuns:

Da, dar asta depinde si de masele de curenti

| biuuu a răspuns:

Eu zic ca nu afecetaza deloc
pentru ca Romania este pe un continent iar japonia pe alt continet
este o prea mare distanta intre ele

| xoxxxoooxo a răspuns:

Nu

| Raptor a răspuns:

Ar putea afecta foarte mult din cauza radiatiilor daca se produce ceva foarte grav. In japonia au fost evacuati oameni pe raza de 30km dar situatia e sub control!
In Romania au venit odata radiati gamma dar nu a murit nimeni.
In 1984 (sau '86) la chernobyl, ucraina: est ordonat de Moscova. Reactorul RBMK numarul 4 nu rezista. Se da alarma. Este activat dispozitivul de racire. Eroare fatala, pentru ca acesta este pe grafit. In loc sa coboare caldura, o ridica brusc. Urmeaza fatidica explozie care arunca in aer radiatii gamma de pana la 30.000 de roetgeni pe ora, contaminind o zona de 150.000 km patrati, cu o populatie stabila de peste 6.000.000 de locuitori. Radiatiile au ajuns si in Romania dar nu a muirit nimeni pentru ca au fost slabe
Dezastrul din chernobyl a avut loc pentru ca cei de acolo au aanuntat populatia abia peste 3 zile se la explozie si din cauza acestei greseli au murit mii de oameni.
In japonia situatia este mult mai rea dar important este ca nu au ajuns radiatiile in admosfera momentan. Ne tin la curent cu tot ce se intampla deci nu se va mai repeta greseala.
Eu, personal nu cred ca radiatiile vor afecta populatia romaniei

| dyaa_9126 a răspuns:

Deci nu crd ca Romania va mai fi afectata... eu stiam ca tarile care sunt la 2000 de km departare alea le afecteaza, noi suntem si mai departe de japonia... asa ca stai calm nu ti se poate intampla nimica oh go on

| Roxiii03 a răspuns:

Bomba aia nucleara,nu prea cred, dar la stiri a zis ca se straduiesc la Cernavoda sa o intretina din pricina centralei nucleare de acolo, dar prima data trebuie sa vina si la noi cutremur.Nu sunt sigura ca va veni la noi.Deocamdata am vazut la stiri ca suntem okay.

| Buterflyy a răspuns:

Nu ar veni la noi in Romania daca nu ar bate vanul din japonia in directia noastra ca daca bate in directia noastra atunci o sa ne afecteze si pe noi si aproape intreaga Europabig grin
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum happy.E prea mare distanta.In schimb daca s'ar raspandi' gazul ala in aer, probabil am putea fi afectati happy.

| LiviuPK a răspuns:

Nu prea cred.