| Inferno a întrebat:

Sa consideram ca reusim sa vindem 100 grame de faina cu 1 leu.
Cand crestem pretul la 2 lei observam ca cererea variaza de asa natura incat putem vinde doar 93 de grame.
Pentru 3 lei, doar 86 grame.
4 lei, - 79 grame.
5 lei, - 72 grame
si asa mai departe.

Vom considera ca genul asta de variatie se pastreaza pentru orice alt pret.

In plus, nu trebuie sa ne limitam la grame. Avem un cantar foarte fin si putem vinde absolut orice cantitate dorim, fie ca este jumatate de gram sau 1/10000 dintr-un gram. Spre exemplu, conform variatiei de mai sus, pentru un pret de 1, 5 lei, ne-am astepta sa vindem 96, 5 grame.

Care credeti ca este pretul optim pentru a obtine profitul maxim?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Eee, prea multe vrei să știi! Am plecat de la ideea că acolo unde tangenta la grafic este orizontală, acolo se află un maxim, ăsta fiind dat de relația 107 - 14 p = 0. De unde știu că e un maxim și nu un minim? De la acel (-14).
Să-mi zici dacă nu e așa.

20 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De care făină, Inferno? De grâu sau de ovăz? Eu zic că undeva între 8 și 9 lei poți să te oprești.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Deci care este, 8 sau 9 lei? 8, 5?

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Între. Adică opt și un pic.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Crezi ca e vreun mod prin care putem afla valoarea exacta?

De exemplu, putem observa cum cantitatea de faina "c" variaza in functie de pret dupa o relatie de forma: c=100-(p-1) x 7, unde "p" este pretul.
Profitul "P" ar fi produsul dintre cantiatea de faina "c" si pretul "p"
P=c x p

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Ai dreptate. Deci e 8 fără un pic, nu și un pic. Adică undeva pe la 7, 6428571... happy
Frumoasă problemă!

| Inferno explică (pentru sabin89):

Nu ne spui si noua cum ai facut?

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Păi 107 împărțit la 14 nu fac atât?

| Inferno explică (pentru sabin89):

Pai si cum ai ajuns tu la 107 impartit la 14?

| Inferno explică (pentru sabin89):

Deci ai derivat relatia: (-7p^2+107p) si ai egalat-o cu zero.

"De unde știu că e un maxim și nu un minim? De la acel (-14)."

Am si uitat ca mai exista si derivata a 2-a. Mi-am dat seama ca este punct de maxim din natura problemei.

Oricum, derivatele sunt interesante, dar ce este si mai interesant e ca genul acesta de problema poate fi rezolvata fara a avea cunostinte ce implica derivatele.

Pentru orice profit am dori sa obtinem vor exista mereu doua perechi "pret-cantitate" care ne dau fix acel profit, adica doua solitii. Este doar o ecuatie de gradul doi: -7p^2+107p-P=0 (unde P este profitul)

Exceptia este profitul maxim, care este unul singur si poate fi obtinut doar cu un singur pret si o anumita cantitate.
In cazul acesta stim ca ecuatia de gradul al 2-lea, scrisa mai sus, trebuie sa aiba o singura solutie.
Ceea ce inseamna ca Delta va fi egal cu zero, iar solutia: x1=x2=-b/2a=107/14

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Frumoasă și rezolvarea asta! Totdeauna este frumos când sunt mai multe căi de a ajunge la rezultat.

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru sabin89):

"De care făină, Inferno? De grâu sau de ovăz?"

La prețurile astea, sigur e făină de greieri.
Din aia, din ograda bunicii, că mereu când mergeam vara la bunici auzeau greierii cântând în grădină.
https://ogradabunicii.ro/produs/faina-greieri/

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Eee, prea multe vrei să știi! Am plecat de la ideea că acolo unde tangenta la grafic este orizontală, acolo se află un maxim, ăsta fiind dat de relația 107 - 14 p = 0. De unde știu că e un maxim și nu un minim? De la acel (-14).
Să-mi zici dacă nu e așa.

| relian a răspuns:

Is curios, de ce ai trecut de la limonada la faina, exact cu aceiasi problema?
Nu ai fost multumit de raspunsurile cu limonada, ce ai spus, hai ca poate faina schimba felul dewa gindi al omului, sau care e smecheria ca eu nu pricep?

Ori vrei sa incerci ceva agaceri si vrei sa vezi ce ar merge laughing dao la jalea de faina, limonada, ori problema, ai pus odata problema, ai vazur ce sa raspuns, nu mai insista laughing acu pe bune de ce tot insisti cu aceeiasi problema?
Oamenii intreaba de care faina laughing cu limonada ai acrit oamenii rau, acu o dai pe faina, e bun si asa rau, dar era buna de bagai ceva chestii de ciocolata, inceatrca, poate la ciocoalata se baga mai multa lume laughing

| Inferno explică (pentru relian):

Pai clar nu este aceeasi problema. Pe cealalta puteai sa o rezolvi si tu, pe asta nu poti.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Daca zici tu asa o fi.Nu ma laudai ca ma pricep la matematica, chiar is slab, sa nu zic f slab, insa, ce am observat eu la tine si la Sabin.

Din ce vad, tu, hai sa nu mai bagam pe altul, te luam pe tine, vii si aduci in discutie subiecte de matematica, apoi astepti sa vezi daca careva se pricepe sa le rezolve.
Pina aici nimic nealalocul lui.Am vazut, chair aici la categoria asta, la care tu intri cel mai des, a venit un nene, chiar avea omu nevoie de ajutor, cu o problema legata de tuica lui si de palinca, voia omu sa stie ce si cit combina pentru a obtine o bautura de X grade.

Nu s-a bagat nimeni, doar eu am dat un raspuns, asa facut babeste, sincer nu stiu daca este bun, dar asa am crezut eu ca ar fi.
Tu si altii, care veniti si postati intrebari, de fapt nu-s intrebari ce postezi tu, is ceva chestii sa vezi, sa verifici care din useri care intra pe aici, sar pricepe.
Dar sa vii si sa rezolvi problema altui om de ce nu poti? Problema respectiva este exact problema de matematica, dar nici tu nici Sabin nu ati spus absolut nimic.

Concluzia? Eu cred ca tu, sa vorbim doar de tine, intilnesti o problema, pe care garantat nu o poti rezolva atunci pe loc, asa ca ce faci? Te strofoci, cauti pana iti vine rau, pana cand iti vine acru in gura, pana o rezolvi, sau nu o poti rezolva si o lasi balta.
In fctie de ce probleme rezolvi, apari apoi pe aci si luati leilor in arena laughing luati de la nea inferno probleme, sa va vad cit de tari sinteti.

Eu asa cred ca faci si tu si altii. Altfel nu imi explic, de ce nu ati sarit tu si Sabin sa rezolvati omu cu tuica si palinca lui.Cauta aici, e mai jos cu 3-4 intrebari fata de problema asta a ta, cu faina, e o chestie cu tuica de nu stiu cate grade ce are omu, are si palinca la fel stie cate grade are, sa gindit omu sa faca o bautura nici ca tuica, dar nici tare ca palinca, da acolo exact gradele cit vrea sa fie, dar nu stie cita tuica si palinca sa combine, pentru ai da bautura ce el doareste sa o obtina.

Nu o spun cu rautate, sau mai stiu eu sa ma iau de tine, sau de altcineva, e doar ce am obserrvat eu la tine si la sabin, nu raspundeti, s au raspundeti f rar la intrebari de matematica, deci matematica pura, pusa de altcineva.

Asta ce inseamna? Ori ca nu vrei sa ajuti omu, ori ca nu poti rezolva acea problema. Alt motiv nu vad, cel putin eu nu vad, poate ma insel dar zic si eu ce am observat.
Asa ca fara suparare, doar discutam, haideti sa rezolvati problema omului cu tuica aia si cu palinca.
Dao la jale de faina si de limonada laughing omu nu auzi, vrea ceva nici tuica nici palinca si nu stie cum poate rezolva, ce si cit sa combine.

Bine ca eu i-am sugerat si o alta rezolvare, pentru ca este vorba doar de alcool, ca e tuica, sau palinca, sa ia 1 litru si sa faca diverse combinatii, cumpara un densimetru si ala e sfint, ii arata exact ce are nevoie.

Dar daca nu ai densimetru ce faci, cum combini? Problema de matematica, la care cei care se mai pricep la matematcia nici piss nu au spus. Chestia asta ma face sa ma intreb multe.
Ce bun ar fi fost pe aici un chat de asta public, sa vad si eu zmeii astia TPU cit de zmei is in realitate laughing.

Bine, poate gresesc si aveti alte motive pentru care sa nu fi raspuns la intrebarea omului.
Dar uite, acu va aduc eu aminte, tie si lui Sabin, problema e aici la categoria asta, cateva intrebari mai jos.

Asa ca ne auzim la un pahar de tuica, sau palinca, ce preferati, omu vrea ceva intre cele doua laughing.

| Inferno explică (pentru relian):

"Daca am 200 litrii de țuică de 30 grade și vreau să o fac de 35 grade câtă țuică trebuie sa scot din butoi și câtă palinca de 52 de grade trebuie sa adaug in butoi ca cei 200 de litrii să aibă 35 grade?"

De exemplu, daca ai 1 litru de substanta de 30 de grade si il combini cu 1 litru de substanta de 52 de grade, poti afla cate grade va avea solutia rezultanta facand media lor: (30+52)/2 = 82/2 = 41 grade.

Pe de alta parte, daca ai 2 litri de substanta de 30 de grade si il combini cu doar 1 litru de substanta de 52 de grade, nu mai poti sa faci doar media aritmetica. Acele 30 de grade au pondere mai mare, pentru ca e mai multa cantitate din acea substanta.
Trebuie sa vezi ce procent din solutia finala reprezitna fiecare substanta.
Combinand cele doua substante ai sa obtii 3 litri de solutie.
Prima substanta reprezinta 2 litri din cei 3 litri de solutie, deci 2/3.
A doua substanta reprezinta doar 1 litru din cei 3 litri de solutie, deci 1/3.
Facand media ponderata obtinem: 2/3 x 30 + 1/3 x 52 = 37, 33 grade.

In problema noastra nu cunoastem procentele de tuica sau palinca din cantitatea de solutie finala, asta vrem sa aflam.

Deci putem nota cu "T" procentul de tuica de care avem nevoie si cu "P" procentul de palinca de care avem nevoie.

Aplicand logica de mai sus putem spune ca:
T x 30 + P x 52 = 35

Mai stim ca T+P=1, sau 100%. De unde stim ca P=1-T

T x 30 + (1-T) x 52 = 35
T x 30 + 52-T x 52 = 35
T x 22 = 17
T=17/22

Deci tuica reprezinta 17/22 din solutia finala, care este de 200 litri. 17/22 x 200 = 154, 545 litri de tuica.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Ceti mai place sa te complici laughing iar la final nu spui nimic.Acu pe bune, omu intreaba una, tu raspunzi asa pe jumatate, lasi omu sa faca tot el calcule laughing
Trebuia sa spui pana la cap, scoti 40 si, pui de ailanta aia e tot.Si pana la urma de ce nu ai raspuns omului la intrebarea acolo? Te pomeni ca ce aduci tu pe aici ti se pare mai interesant.

Am vazut, omu nici na mai revenit cu nici un raspuns, asta e. Pina la uram fiecare cu cel doare, lasa ca e bun ca macar stie pentru altadata, daca o mai avea tuica si no bauto pe toata laughing de suprare zic, ca na stiut cum so combine.

| Inferno explică (pentru relian):

Ti-am scris ca sa intelegi si tu cum se rezolva.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

E bun, multam pentru raspuns, nu am inteles eu prea usor, dar am idee macar.
Te pricepi, dar nu esti bun ca profesor, sper ca nu te superi, dar trebuie sa lucrezi la explicatii, sa le faci in asa fel incit sa fie placute de cei care le citesc, ori asculta, si intelese mai bine si mai usor.

In sf acum na, nu stam sa invatam oamenii pe aici, vorba aia, calul batrin nul mai pui la caruta laughing nul mai inveti.

Eu am gasit o formula facuta deja, doar pui datele si obtii rezultatu. Omu care a intrebat asta voia, o formula, la timpul cand el intreba nu am gasit-o, am gasit-o acu.

Bine cine se multumeste doar cu o formula nu-i problema, eu vreau sa stiu si cum sa ajuns acolo, asa ca tu de fapt asta ai aratat, cum se calculeaza.
Formula ce am gasit-o, este special facuta pentru a obtine dilutii, se numeste, am uitat laughing ceva gen in cruce, o am notata, dar nu am notat si-o numele.
E simpla de folosit, pentru cei care doar asta vor.Ok, multam inca odata de raspuns.

| KovacsB a răspuns:

Bag de sama ca tu vrei sa vinzi droguri.

Răspuns utilizator avertizat