| andrei38 a întrebat:

Exista un adevar absolut? Daca da cum se poate defini si care este el?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Adevarul absolut sau "theory of everything", din punct de vedere stiintific este functia matematica ce defineste intreg universul cu toate dimensiunile lui existente. Din punct de vedere filozofic adevarul absolut este adevarul unic, universal si pururea si anume Dumnezeu. Cele doua puncte de vedere expun acelasi lucru dar cel stiintific e limitat, cel filozofic nu.

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Adevaru-i ca omul beat are alcool in sange.

| harciog a răspuns:

Da,cu toate ca este imbecila, intrebarea este pusa de tine.

| evostyle7 a răspuns:

Da, sunt mai multe. Dupa parerea mea, in stiintele exacte sunt o multime de adevaruri absolute. Adevarul absolut este adevarul care isi pastreaza valoarea in orice situatie, indiferent de circumstante.

| Birjaru a răspuns:

Nu exista adevar absolut din punctul de vedere al speciei umane deocamdata. Totul e relativ, pana si asta continand doza ei de relativitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista un adevar absolut, se poate defini ca fiind informatia intreaga pe care nu o vom afla niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul absolut nu are definitie.nu-l putem defini.il putem trai.

| nooooc a răspuns:

Adevarul gol-golutz