| anonim_4396 a întrebat:

Exista adevăr absolut?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar prosti spun ca ei detin adevarul absolut

| doctorandus a răspuns:

Fie nu exista, fie oamenii nu au acces la el.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea cred, deoarece adevarul e maidegraba relativ.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dullcat):

Inclusiv afirmația ta e relativa? Pentru ca daca e, atunci se contrazice singură. Dacă tot adevarul e doar relativ atunci si propozitia "totul e relativ" e relativa deci automat gresita.

| anonimg a răspuns:

"Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa." (Ioan.14:6)
Dumnezeu este adevărul absolut.
Dacă Îl scoatem pe Dumnezeu din viața noastră, vom merge pe altă cale care nu duce la viață.
Cât timp nu-L cunoaștem, nici nu putem crede într-un adevăr absolut. Pentru că acesta trebuie cunoscut în mod personal. Altfel nu are cum să fie absolut, și nici nu ne-ar folosi la ceva un lucru de care nu facem uzanță.

| gabicoo a răspuns:

Da. Îl dețin băieții de la psihopupu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ar fi nonsensic să nu existe

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cu siguranță nu!

| Sistemulxxl a răspuns:

Da.

| Robert160 a răspuns:

Dacă noi oamenii facem parte dintr-un sistem activ in care suntem niște organisme mici și limitate dar schimbatoare atunci este destul de greu pentru noi să ne dăm seama de un adevăr absolut pentru că ar fi greu de cuprins in situatia dată plus că felul lucrurilor este acela de a fi in continuă schimbare.