| cicioasa a întrebat:

Am vazut curcubeu normal si curcubeu rotund...cum se formeaza ultimul?
daca nu stii nu te baga, mersi

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se formeaza dupa acelasi principiu precum curcubeul semicircular.La altitudini mari, cand avionul trece prin nori cumulus "curcubeie circulare pot fi văzute atunci când unghiul format de Soare, picăturile de apă şi avion este între 40 grade şi 42 grade. În acest caz curcubeul este orizontal, adică paralel cu solul, neputând fi blocat de suprafaţa Pământului" --- vezi sursa :http://www.scientia.ro/......ubeul.html

| guardian18angel a răspuns:

Toate sunt, in fond, rotunde, doar ca cele,, normale" sunt incomplete, daca e sa zicem asa.

Este mereu rotund pentru ca tine de unghiurile care sunt formate datorita formei pamantului. Pamantul e rotund, nu? Deci... dupa foarte multe explicatii de fizica legate de unghiuri si refractii, el este mereu rotund.

Daca vrei si-un raspuns complicat:

,, In vorbe putine, curcubeul (arcul principal) este rezultatul a doua refractii + o reflexie intermediara pe picaturile de apa din atmosfera (de forma esentialmente sferica, aproximatie cu atat mai buna cu cat ele sunt mai mici)"