| blairelovesmusic a întrebat:

Are viata un sens?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Nu, de asta trebuie sa-i dai tu unul.
Sensul vietii mele este sa fiu fericit si liber. happy

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand ai casa - masina personala si bani are. Poti sa ai tot ce vrei cu toate 3 adunate la un loc. Mai rau e sa fi sarac si sa ai datorii atunci nu are sens viata. Descurcaret mai bine calator in lume aventuri de realizat

| T0T a răspuns:

Cred că voi înnebuni dacă voi mai vedea întrebări de genul. Nu are. Ok? Dacă vrei e la latitudinea ta să îi dai. Adică e unul sigur: spre moarte.

| Sofer a răspuns:

Totul e fără sens și trebuie sa descoperi ce sens are viata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal ca are. Sensul vietii duce spre moarte =)
Daca te referi la o însemnatate, depinde de paradigma ta.
Daca te referi la existenta unei insemnatati obiective eu zic ca da

| raMLesS a răspuns:

Sa faci bani din ceea ce iti place si sa te bucuri de ei, luandu-ti un ATV spre exemplu cum am facut eu, si sa te plimbi cu el pe dealuri.
Din cand in cand nu strica sa-i mai ajuti si pe altii.

| Apokales a răspuns:

Nu-ti este dator nimeni si nimic ca sa iti ofere tie un sens vietii. Cu alte cuvinte, viata nu are nici un sens.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu i-a creat pe oameni pentru a fi fericiți, practic acest ideal este și țelul vieții.
Întrebarea următoare este cum poți să fii fericit?
Acest lucru nu este posibil decât trăind în armonie cu Cel care ne-a creat, asta însemnând să ascultăm de poruncile Lui și să îi iubim pe semeni.
Nici nu e de mirare că pentru atei viața nu are un sens din moment ce nu Îl au pe Dumnezeu, pentru ei să trăiască veșnic ar fi cel mai mare chin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos să învețe, să convingă, să îndrepte, să dea înțelepciune în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul pregătit pentru orice lucrare bună.

2 Timotei 3.16, 17

„Eu nu am cerut să vin pe lume, și totuși sunt aici!"

„De ce m-am născut?"

„Cine sunt și care este sensul vieții mele?"

„Am de îndeplinit vreo misiune aici?"

Numai ființele înzestrate cu înțelepciune își pun astfel de întrebări. Acestea sunt pe atât de solemne, pe cât avem de trăit doar o singură viață, pe care nu o putem lua de la început.

Fiecare om aleargă după siguranță și după împlinire și totodată se împotrivește absurdului și efemerității, pentru că poartă în el gândul veșniciei: el vrea să trăiască, și nu să moară. El presimte că undeva trebuie să fie un răspuns, o explicație, o soluție. Dar unde este de găsit? În Biblie!

Nouă ne-a fost dată o carte, scrisă pe o perioadă de 16 secole, de aproximativ 40 de autori diferiți, unică prin unicitatea ei, și ale cărei părți se completează armonios și dezvăluie un plan măreț! Ea este descoperirea lui Dumnezeu pentru om, este scrisoarea pe care El ne-a trimis-o, „manualul de utilizare" pentru viața noastră. Mulți dintre cei care au primit mesajul Bibliei regretă că nu au cunoscut-o mai demult și că și-au pierdut timpul căutând în altă parte ceea ce este de găsit doar aici!

Citind Biblia, Îl întâlnești pe Creatorul tău. Întrebările tale capătă răspuns, iar viața ta capătă sens.
Citirea Bibliei: Numeri 8.1-26 · Matei 6.16-23

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe sensuri, chiar.

| Irinelp a răspuns:

Da are sens unic.

| TLF92 a răspuns:

Pentru unii are si inca cum, pentru mine nu a avut si nici nu cred ca va avea vreodata un sens

| InOrOut a răspuns:

Da

| Unknownzgw a răspuns:

Nu are și e mai bine așa.
Unde e mișcare e energie. Unde e energie e dezordine. Unde e dezordine e viață.
Sensul e caracteristic lipsei vieții, nu vieții.
Nivelul maxim de entropie este caracteristic sistemului perfect (perfect mort).

| CatalinB11 a răspuns:

Sensul vieții, cel putin pentru noi, oamenii, il reprezinta Creșterea/Dezvoltarea/Autodepasirea
Direcția acestei creșteri este determinată de liberul arbitru și de capacitatea de reflecție a indivizilor.
Pentru a te dezvolta trebuie să fii suficient de matur pentru a înțelege cauza și efectul și să te perfecționezi mereu.
Nicio altă persoană nu te poate face să crești, trebuie să provină din mintea rațională din interior.
Echilibrul tuturor lucrurilor este cheia perfectiunii. Echilibrul permite creșterea.
Găsirea echilibrului minții necesită căutarea echilibrului în ceea ce privește adevărul obiectiv, spre deosebire de experiența subiectivă.
Există rareori adevăratul bine și răul adevărat; toate există în cadrul referinței și al perspectivei.
Pentru a crește, trebuie să înveți cum să îți asumi multe perspective și să le echilibrezi pe toate.

| NoName75 a răspuns:

Are
De aia e viață misterioasa ca tu trebuie sa aflii sensul vieții pe parcurswinking

| Cosimo11 a răspuns:

Fara Dumnezeu nu

| Palorma a răspuns:

Mno
Te nasti
Cresti
Mergi la școală
Iti faci o familie
Îmbătrânesti si mori
? eu mi.am găsit sensul vieții. Viata e mult mai frumoasă când călătoresti.

| camusviatamea a răspuns:

Viata e o poveste fara sens ca soselele din Bucuresti

Întrebări similare