| AvalohAlyn a întrebat:

Viata are vreun sens?

Răspuns Câştigător
| alecsa91 a răspuns:

Viata e asa cum ne-o facem noi!
Noi suntem forta principala. Deci da, are sens! Noi suntem sensul! happy
In al doilea rand, in viata calatorim, invatam si vedem atat de multe. Cum sa nu aiba sens viata?

12 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Camus zicea că nu. Că omul caută o raționalizare a existenței, iar căutarea asta intră în conflict cu faptul că universul nu răspunde nevoii ăsteia de „scop", de „sens" => greața existențială. Deși cred că zicea Sartre ceva de asta. Dar aici sunt pe nisipuri mișcătoare, să mă completeze cineva.
Revenind, ni se dau vreo 3 alegeri: 1) sinucidere; 2) credință oarbă într-un dumnezeu; 3) resemnare, acceptare a lipsei de sens. Toate sună foarte ușor de realizat. Mie îmi e silă de tustrele.

| TortQuemado a răspuns (pentru Polaris):

Sartre era îngrețoșatul. Și grețos, deopotrivă.

| Archangells a răspuns:

Viata are sens atunci cand iti purifici starea de constiinta si psihicul incat partea rationala sa fie in echilibru cu cea emotionala si instinctuala. cand simti iubirea neconditionata, fericirea fara obiect si entuziasmul. in aceasta traire, pe care o promoveaza toate religiile, gasesti adevarul absolut, linistea, pacea, fericirea si sensul. scopul omului e atingerea acelei stari, nirvana, indumnezeire etc

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde daca-i dai tu unul sau nu.

| Duucu a răspuns:

Sensul vietii e sa ne cream un scop si sa-l atingem.

| OOOLEOOO a răspuns:

Totul trebuie sa moara, scopul vietii este sa se sfarseasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala pe care il dai vietii.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu. Dar totusi iti poti ocupa timpul cu destule activitati relaxante, insa sens? nu.

| Mădălllinna a răspuns:

Categoric! Mereu happy

| MegamortX a răspuns:

Conform spuselor lui Cioran, nu. Viața nu are un sens. Toți cei care au încercat să îi dea un sens, au sfârșit prin a renunța sau prin a ajunge în disperare, stare cauzată tocmai de imposibilitatea de a găsi o țintă precisă.
Mie personal mi se pare inutilă atribuirea unui sens exact vieții. La urma urmei, viața chiar e simplul drum spre moarte. Atingerea scopului propus îți aduce o satisfacție de moment, o fericire amăgitoare și efemeră, care pălește în fața imaginii morții. Abia mai târziu, când totul este înghițit treptat de neant, realizezi cât de fără de rost este să te zbați să trăiești urmând un ideal.

| SerenaSmiley a răspuns:

Da, are un sens