| noreligion a întrebat:

Biblia, asa cum ne-a obisnuit, fiind de INSPIRATIE DIVINA, contine 1001 de contradictii, asta pentru ca tot a fost trimisa de la Dumnezeu.Citind mai cu atentie evangheliile, mi-am dat seama ca nici macar evanghelistii intre ei nu s-au pus de comun acord referitor la data nasterii lui Iisus.Astfel in Matei 2:1 gasim ca Iisus s-a nascut in vremea lui Irod cel Mare(a murit in anul 4 i. dh-
http://en.wikipedia.org/wiki/Herod_the_Great)
Matei 2:1

,, 1. Iar dacă S-a născut Iisus în Betleemul Iudeii, în zilele lui Irod regele, iată magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând: "
Iar daca vom continua cu evanghelia lui Luca, gasim altceva, si anume ca Iisus s-a nascut in vremea cand Quirinius era guvernatorul Siriei(anul 6 en
http://en.wikipedia.org/wiki/Quirinius)
Luca 2:1-5
,, 1. În zilele acelea a ieşit poruncă de la Cezarul August să se înscrie toată lumea.
2. Această înscriere s-a făcut întâi pe când Quirinius ocârmuia Siria.
3. Şi se duceau toţi să se înscrie, fiecare în cetatea sa.
4. Şi s-a suit şi Iosif din Galileea, din cetatea Nazaret, în Iudeea, în cetatea lui David care se numeşte Betleem, pentru că el era din casa şi din neamul lui David.
5. Ca să se înscrie împreună cu Maria, cea logodită cu el, care era însărcinată"

Intrebare:
-Cand s-a nascut Iisus?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

@Work4Him, in general, motivul necredintei la atei este aparut in urma studiului bibliei(este motivata necredinta lor), insa nu putem spune la fel si in cazul credinciosilor religiosi. Credinciosi religiosi sunt foarte putini(sau deloc) care si-au obtinut credinta fara mijlocitori(singuri). Sunt o groaza de credinciosi la care nu le-a trecut biblia prin mana, ei se numesc habarnisti... Sunt o groaza de credinciosi pe care nu-i ajuta capul sau isi protejeaza creierul(nu vor gandeasca), asfel ei asteapta sa gandeasca altii pentru ei, iar acesti credinciosi sunt foarte usor influentabili. Raspunsurile aberante votate cu folositor si inteligent doar pentru ca le satisface dorintele si raspunsurile folositoare votate cu stupid-uri, deoarece nu sunt conform dorintelor lor, ne arata egoismul de care dau dovada si cat isi folosesc creierul persoanele la care se potrivesc aceste randuri.

15 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

@anonim, in raspunsul tau dai dovada de egoism ridicat si inconstienta. Oamenii la care dorintele predomina in fata adevarului(genul tau), desfiinteaza adevarul si sunt o piedica in calea stiintei.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu ma complic sa port discutii pe aceasta tema nu acesta este relevant.Pentru a trai fericit nu trebuie sa filozofezi atit ci sa ai sufletul deschis si curat ca un prunc.Sa-ti deschizi inima spre iubire, iubeste si vei fii iubit asta e esenta vietii.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Esti ateu si citesti Biblia? Si cu atentie? Pai ateii nu cred sub nici o forma ca Dumnezeu exista, asa ca nu au nici o treaba cu Biblia, bisericile sau altceva.hmm,incerci sa te convingi singur? Nu mi-o lua in nume de rau.nu vreau sa te supar, dar ma gandesc. daca tot nu crezi in Dumnezeu, de ce mai citesti Biblia?
Gbu :]

| noreligion explică:

@4inel
,, Sa stii ca cei mai mari oameni ai vremurilor trecute care au luptat impotriva Lui Dumnezeu au murit si numele tor sunt doar amintiri sau nici atat.''
Aici ai perfecta dreptate, inchizitia a lucrat din plin.Numai ca este o mica diferenta acum; si anume ca inchizitia nu mai exista, s-a evaporat, a papat-o lupul, intelegi?

| noreligion explică:

@Work4Him

,, Esti ateu si citesti Biblia? Si cu atentie?''
Dar ce, ateii nu au voie sa citeasca biblia? Ce daca nu cred in existenta vreunei divinitati? Citim biblia sa ne dam SI MAI BINE SEAMA de ce NU credem in existenta lui Dumnezeu.Caci a lui Iisus(cel divin)...ar fi prea de tot! Si normal ca citesc biblia cu atentia pe care o acord oricarei alte carti.Sau vrei sa citesc numai de dragul de a adauga pe lista inca o carte si a ma lauda la prieteni cu ce am citit eu? Biblia, citita cu atentie, este cea mai buna dovada, pentru atei, ca Dumnezeu nu exista!

| GyeBaek a răspuns:

Iisus s-a nascut asa cum scrie in biblie fiecare evanghelie se completeaza reciproc.Foarte bine ca intrebi ca asa zice si Iisus "cauta su vei gasi".

| FredFlintstone a răspuns:

Ba baiatule sau fato nu e important cand s-a nascut e important ca s-a nascut pentru am muri pentru pacatele noastre ale tuturor pentru a fi mantuiti

| FredFlintstone a răspuns:

laughing atunci nu dar acum? nai injurat deloc? nai batut pe nimeni? esti varza un sfat prietenesc ia biblia si citeste pic de curios nu trebuie sa o citesti toata cum crezi ca s-a creat oamantul? sau ai fost creat tu? ba o fost biciuit pentru tine si u nu crezi pana intr-o ziwinking

| FredFlintstone a răspuns:

Deacord cu anonim nu va intelegeti tatal ci il ascultati pe satan(lucifer) sau cum mai vreti voi tongue dar intr-o buna zi isus va cobora a2a oara din cer si o sa va minunati ochiiwinking

| Costel95 a răspuns:

Poi Biblia e plina de contradictii pentru cei care nu inteleg acele cuvinte sfinte. In schimb pentru cei care apartin lui DUmnezeu inteleg totul, pentru ca au intelepciune.

| rserpu a răspuns:

Pacatele mele? ce pacate am facut eu atunci? huh? Bibliile (40 evanghelii) au fost scrie de oameni destepti, dar erau destepti pe vremea lor, asa ca atunci cand o sa-l vad pe Mos Craciun, atunci o sa cred ca dumnezeu exista. Bafta credinciosilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nonreligion, tu pune mana si studiaza biblia in continuare.cu timpul o sa afli. poate o sa-ti spuna chiar Iisus Hristos data cand s-a nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphawolf, este invers voi ateii ce faceti spuneti ca credinciosii fac, rusineeeee! voi sunteti imcapabili sa va intelegeti Tatal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphawolf visezi cai verzi pe pereti lasa-o moarta! va place sa va scoateti spunand ca suntem egoisti, dar voi cum sunteti daca nu respectati pe Dumnezeu? niste inconstienti, ignoranti, mandri si pe toate le avetiwinking

| 4inel a răspuns:

Sa stii ca cei mai mari oameni ai vremurilor trecute care au luptat impotriva Lui Dumnezeu au murit si numele tor sunt doar amintiri sau nici atat. Ce soarta crezi ca vei avea tu?
Din pacate mai sunt multi ca tine in ziua de azi dar nu fii nelinistit, Dumnezeu a pregatit un loc special pentru asta.