| Antogirl a întrebat:

As avea nevoie de un sfat din partea voastra. Sunt in clasa a 11-a la cel mai bun liceu din orasul meu, la profil mate-info si sunt "indragostita" de informatica in sensul in care este singura materie la care ma descurc super bine si imi face placere sa aloc din timpul liber. Restul materilor sunt si ele importante si ma descurc si la ele,dar sentimentul fata de informatica e prea profund. Am decis asadar sa merg mai departe pe informatica, iubind aceasta materie si intelegandu-ma cat de cat cu matematica. Pana in prezent, matematica a fost frumoasa,acum pare totusi mai dificila si am unele probleme. In fine, intrebarea mea este: ce facultati pe domeniul informaticii( si nu pe mate-info) se gasesc in tara si care sunt cele mai bune? Pe partea de soft, tin sa precizez. Pe langa asta, niste idei de facultati in strainatate nu ar strica.
Tind sa merg spre partea de soft pentru ca imi place mai mult si in plus fizica imi da batai de cap. Un alt domeniu care ar fi frumos ar fi web designerul, dar aceea e a doua varianta. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa stii ca matematica este extremd e legata de informatica, ca programator de software trebuie sa stii foarte multa matematica, pentru ca programarea se bazeaza pe inventarea de coduri cu formule matematice, deci, trage tare pe mate, ca iti este de mare folos.

| drutzix a răspuns:

Nu iti trebuie facultate ca sa lucrezi in domeniu.
Sfatul meu e ca dupa liceu sa faci niste cursuri si sa te agajezi.

| NAT0 a răspuns:

Ce vrei tu să faci trebuie să înveți html5 și javascript. Trebuie să învețti codurile de programare. Nu-ți trebuie matematică, ai nevoie de engleză deoarece în html codurile se bazează destul de mult pe engleză. Facultăți? Nu ai precizat orașul din care ești ca să-ți zic. Și în străinătate. nu cunosc. : ))