| Fck99 a întrebat:

sunt in clasa a 8-a si inca nu m-am decis la ce liceu sa merg. Mie imi place foarte mult sa programez(in special Python si Java) si e unul dintre visele mele sa devin programator, problema este insa ca trebuie sa dau la mate-info iar eu sunt nu sunt bun la matematica(nu pentru ca nu vreau sa invat, pur si simplu nu inteleg matematica) credeti ca ar fi ok sa ma duc la un liceu de mate-info(cu media de intrare mai mica) si sa dau la intensiv informatica sau sa ma duc la stiinte sociale(unde nu dau bac la mate). Tin sa precizez ca eu as vrea sa dau la mate-info doar ca imi este frica ca nu o sa ma descurc cu matematica.

Răspuns Câştigător
| Extraterestru2 a răspuns:

Salut! O situatie asemanatoare am avut si eu acum 2 ani, cand eram pe a 8-a si acum o sa iti povestesc ce am facut eu. Mie imi placea mult biologia si voiam sa devin stomatolog, deci sa urmez un profil stiintele naturii. Dar, uram fizica, chimia si matematica, la filologie sau stiinte sociale nu voiam, deci aveam 2 alegeri: Sa merg la stiintele naturii chiar daca nu imi placeau acele 3 materii sau sa merg la un profil economic unde din a 11-a nu mai fac chimie si fizica si BAC-ul il dau din cea mai usoara matematica.
Am ales sa merg la Economic, iar acum regret nespus de rau! Pe atunci, nu realizam ca pe a 9a oricum majoritatea profesorilor de chimie, fizica o sa i-a materia de la inceput si ca matematica o sa fie mult mai diferita si o sa pot intelege. De asta, iti recomand din toata inima sa alegi mate-info daca vrei sa fii programator, daca intri si la intensiv informatica e si mai bine! Daca vei merge la stiinte sociale ca sa "fugi" de matematica, o sa regreti toata viata, sincer! Pe a 8a trebuie sa alegi ce iti place, nu ce nu iti place, lucru pe care l-am realizat mult prea tarziu.

Multa bafta la examene si in alegerea pe care o vei face! happy

| Fck99 explică (pentru Extraterestru2):

Multumesc pentru raspuns, chiar mi-ai schimbat gandirea si alegera in privirea liceului, cred ca am sa iti urmez sfatul si am sa ma duc la mate-info, o sa fac un efort sa lucrez mai mult la matematica si poate nu va mai fi o problema.

| Extraterestru2 a răspuns (pentru Fck99):

Mă bucur mult ca te-am ajutat!

Doar sa ai incredere in tine si ai sa reusesti, poate dupa ce afli la ce liceu ai intrat o sa imi scrii un raspuns. Si sunt sigur ca te vei descurca foarte bine!

| Extraterestru2 a răspuns (pentru Fck99):

Cat ai luat in examene? happy

| Fck99 explică (pentru Extraterestru2):

Am intrat la mate-info, intensiv info unde am vrut. Am avut media de la examene 6.96

| Extraterestru2 a răspuns (pentru Fck99):

Parcă de abia weekend-ul acesta se completează fișele cu opțiunile laughing Oricum, felicitări și multă baftă pe acest drum!

6 răspunsuri:
| Bunica69 a răspuns:

Eu am inceput sa programez intr-un limbaj numit Pawn pe cand aveam 8-9 ani, la fel ca tine eram varza la matematica, era sa raman repetent, nu prea-mi placea scoala. In a 11-a am inceput sa imi dau oarecum interesul, am ajuns in a 12-a foarte bun la matematica si am ajuns la o facultate de programare (nu info, automatica si calcultoare, w/e). Incearca sa faci meditatie.