| wanted1 a întrebat:

Buna
:D
daca fac exercitile astea am sanse sa ma mai inalt macar cu 3-4cm?

http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/#

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hormonul de creştere este, în mod natural, firesc produs în timpul somnului în proporţie de 75 %.
Totuşi se poate srijini indirect producerea de hormon de creştere prin ingerarea unor aminoacizi (arginină,glutamina,OKG,BCAA, GABA, lizină), a vitaminei C, B3 şi antioxidanţilor.
Acest hormon este secretat şi prin antrenament prin supunerea organismului la stres, laexerciţii intense, obositoare, care-ţi consumă energia.
Important într-un astfel de antrenament nu este DURATA ci INTENSITATEA.Îţi recomand un antrenament nu mai lung de 45 de minute dar să îl faci intens.
Sunt bune şi exerciţiile de pe site dar ţi-aş recomanda exerciţii HIIT, pe lângă faptul că te ajută să te dezvolţi faci şi masa musculară.Tot aşa, pentru dezvoltare ţi-aş recomanda stretching făcute dimineaţa imediat după ce ai băut un pahar cu apă.
Fă-ţi o bară de care să te întinzi şi mergi în fiecare dimineaţa şi seara şi stai câte 3 minute sau mai mult(depinde cât rezişti).
Nu uita, dormi mult pentru că te vei dezvolta, mai ales dacă eşti în perioada pubertăţii şi prefarabil înainte de ora 22:00 maxim 23:00, mănâncă corect (legume,fructe şi verdeţuri) şi dacă poţi,ai putea o zi pe săptămână să mănânci numai aceste grupe de alimente.
Aminoacizii de mai sus îi găseşti în alimente precum pepenele roşu,cereale integrale,ovăz,carnea de pasăre şi de peşte,nuci,caju, linte, seminţe de tot felul, năut, ouă.
Interesează-te pe net de acestea şi fă-ţi un program alimentar.

Pace.peace sign

1 răspuns:
| DeusCorrupti a răspuns:

Depinde, poti incerca desi nu prea cred.