| Anonim12345o45 a întrebat:

Bună! E pe aici vreun profesor sau vreo persoană mai pasionată de fizică care sa mă ajute cu o idee în legătură cu ceva?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa incercam. Mie mi-a placut fizica, candva.

| Anonim12345o45 explică (pentru Salontanul):

Deci profa de fizică ne-a dat la fiecare să facem un proiect în care sa fie parte teoretica și parte experimentală pe care sa o arătăm in clasă sau printr-un video făcut acasă. Eu am desublimare care e transformarea din gaz in solid. Hai că la partea teoretică mă descurc dar la cea experimentala pur și simplu nu știu cum să fac. Ai vreo idee?

| Bula a răspuns (pentru Anonim12345o45):

Intre starea gazoasa si ceea solida mai este starea lichida.
Poti face experimentul inr-un frigider sau congelator, unde aburii din aer se precipita in apa, dupa care se transforma in gheata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dioxidul de carbon, prin desublimare, trece in zapada artificiala. Nu stiu cum s-ar putea face! Nu gasesti o butelie. Pe vremuri erau la fabricile de sifoane. Poate pe eMag sa gasesti capsule pentru sifoane, dar le gasesti doar la set. In momentul golirii capsulei, la gura ei, se depune un strat de zapada care va sublima ulterior in apa. Deci este un ciclu complet.