| Stefania96dfg a întrebat:

Era intr-o poveste de Calistrat Hogas-Singur, era cuvantul"smiduri" ce inseamna? Am cautat si prin dictionar si pe internet dar nu am gasit!

Răspuns Câştigător
| jecamyme a răspuns:

Smídă2, smíde, smízi și smíduri, s.f. (reg.) 1. desiș în pădure format din tufișuri de mărăcine, zmeură, mure etc.; sihlă, smidar, smidărie. 2. loc prăpăstios, unde se pătrunde greu. 3. gard viu. 4. (în forma: simidă) grămadă de butuci și frunze în dezordine.

2 răspunsuri:
| regele1 a răspuns:

SMÍDĂ, smide, s. f. Desiș format din arbori tineri sau din tufe de spini, de zmeură etc.

| Bianca2000Bianca16 a răspuns:

Buna...si tu ai exercitiu ala la romana? nici eu nu am stiut ce inseamna happy