| anonim_4396 a întrebat:

Am tot timpul niste vise stranii,unele foarte de groaza,dar bineinteles si bune. Puteti sa-mi explicati ce inseamna visele acestea care le am de cand eram mic si tot nu le dau de cap:

Am visat ca eram pe un drum inconjurat de case si in fata vad cum cade o biserica.

Eram in fata casei mele si eram eu si cineva necunoscut si in cer era D-zeu si cu el ne luptam, adica ca si cum el ar fi dusmanul.
Si acestea sunt un pic mai recente:

Eram cu o barca pe Amazon si eram inconjurat de o parte si de alta de padure si deodata din pdure sare "moartea" pe barca mea s spune "ne-am intalnit din nou" si apoi visul s-a schimbat brusc toata lumea ma cauta si rudele, prietenii toti erau ca mortea.Visul asa m-a speriat puteti sa mi-l explicati.

Intr-o noapte visam ca era negru in fata mea si se auzeau urlete si rasete si tot nu inteleg de ce ma speriam daca nu vedeam nimic decat negru.

Si nu inteleg anumite parti ale viselor de exemplu
Am visat-o pe o fata de care imi place un dosar, dar de unde am stiut ca ea era dosarul

Am visat ca eram pe apa si eram pe o pluta si deodata pe pluta din spate era bunicul meu care a murit si spune: "Buna Alex, suntem din nou impreuna"

Puteti sa-mi explicati aceste vise.

Nu vreau raspunsuri in gluma ce spun este serios si cine chiar vrea sa rada mai bine sa nu raspunda. Funda

7 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Biserica poate simboliza propriul corp. Este vorba despre ceva care tratatcu grija si veneratie.

Oricum e mult de zis ceea ce cred este vb mai mult de alegerea pe care tr sa o faci sau calatoria vietii tale.

| DNSK a răspuns:

Eu iti zic sa te rogi

| Mădă0611 a răspuns:

Visele sunt doar informatii pe care le detii, amestecate de creier, uneori sunt dorinte sau temeri, alteori idei culese in timpul zilei, nimic supranatural.
Intr-o perioada tot visam ca se intampla ceva acasa si trebuia sa ajung repede, incepeam sa alerg, mereu pe acelasi drum, incepeau sa ma doara genunchii atat de tare incat cadeam in maini, incepeam sa alerg asa si ma transformam in caine lup sau lup (ma vedeam in sticla de la usa unui magazin, in care ma mai uitam cand treceam in realitate). Am probleme cu genunchii si ma tem sa nu raman fara ei. Cred ca am avut visul asta de peste 50 de ori. Mai nou, pentru ca nu imi place sa imi atinga lumea lucrurile, nici macar parchetul, visez des ca intra lume in camera mea, nu stiu cum se face, dar in vis multi oameni au treaba pe aici.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ai un dezechilibru in creier la nivelul unui neurotransmitator, probabil adrenalina posibil si serotonina. Daca n-ai si alte manifestari cum ar fi de exemplu depresie, anxietate sau manifestari somatice n-ai de ce sa-ti faci inca griji.

| Loker a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la un psiholog daca chiar te sperie visele astea. Visele, sunt "reflectari" a ce facem noi ziua, la ce ne uitam, ce patim si sunt "reflcetari" si ale temerilor noastre. FUNDA?

| Mona89 a răspuns:

Eu as spune sa te duci la psiholog, el sigur va stii ce sa iti faca. Acel vis cu bunicul tau, pe pluta, eu zic ca l-ai visat deoarece iti este dor de el. Celelalte vise chiar nu le inteleg... poate ai fii facut vreo fapta rea, iar subconstientul tau ii pare rau de acea fapta.
Sincer, eu nu sunt specialista in astfel de lucruri, deci sa nu crezi ceea ce am spus eu mai sus, sunt doar parerile mele.

| AbcAbvc a răspuns:

Buna, nu pot sa-ti raspund la intrebare deoarece si eu ma aflu cam in aceeasi situatie, dar la mine visele.sunt cinice urmate de adevarate traume cand ma trezesc, deoarece sa-ti visezi de exemplu mama spanzurata in fata ta si etc
... toate cu un peisaj morbid si cinic nu-i tocmai usor. Deci te intepeg perfect. Si mie mi-au recomandat oamenii sa merg la psiholog chiar psihiatru, dar eu n-am curaj. Daca te deranjeaza asa mult aceste vise si te fac obosit a doua zi sau te fac sa te ingrijorezi nu ezita sa vorbesti cu un psiholog... nu inseamna ca esti nebun. Sper ca tu sa ai curaj, nu ca mine happy.O zi buna...