| AvalohAlyn a întrebat:

Am mai multe intrebari:
Cum e cu visele cand dormi?
Am visat de multe ori ca eram intr-un anumit loc si stiam ca visez,eram in vis si stiam ca visez.
Si mi se intampla sa simt in cursul zilei ca o intamplare ce o traiesc in acel moment a mai avut loc dar nu in realitate ci in vis.
Semnifica visele ceva? Visele nu se intampla in alta dimensiune sau in alta lume paralela, de ce avem vise? Poti sa iti controlezi visele? Ce e un vis lucid?
De ce nu imi mai amintesc ce visez mai mereu? De ce uneori ne visam rudele moarte?
Raspundeti-mi daca puteti si stiti la toate iintrebarile.Merci.Dau funda.Merci

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ
★1. Visele sunt doar niste scenete realizate de mintea ta ce se foloseste de informatiile pe care tot tu i le trimiti. Poti spune ca este o lume creata de tine.

★2.Mie mi se intampla extrem de des. Persoanele ce se pot concentra pe ceva anume au des astfel de vise, vise lucide.
Sunt vise in care iti dai seama ca visezi...vise pe care le poti transforma dupa voia ta daca te gandesti la ceva anume. De exemplu te vezi alergand si te gandesti la "Stanga-dreapta" si chiar o sa se intample. Sunt vise pe care le poti controla cu ajutorul mintii si a concentrarii tale.

★3. Dupa cum ziceam, visele sunt doar niste scenete create din informatii.
Aceste vise sunt acele cunoscute "deja-vu"-uri. Datorita logicii tale impecabile sau datorita faptului ca ai vazut o poza cu un loc *chiar si pentru cateva secunde* esti capabil sa te visezi in acel loc. Dupa o sa uiti visul. O sa mergi intr-o excursie acolo si o sa ti se para ca ai mai vazut acel loc undeva insa nu stii unde.

★4.Nu,visele nu semnifica absolut nimic insa sunt o modalitate excelenta prin care te poti cunoaste. La ce ma refer?
Cateodata esti trist si nu realizezi, cateodata ai nevoi pe care nu vrei sa le recunosti, dorinte... temeri iar visele de cele mai multe ori iti prezinta aceste aspecte ale vietii tale.
Visele sunt doar vise. Nu te influenteaza cu nimic in viata reala insa acestea te pot face sa te simti mai bine/mai rau sau eventual iti pot da indicii cu privire la deciziile pe care vrei sa le iei in continuare.
Cum asa? Pai visele sunt tot ale tale... acestea iti arata numai ce gandesti tu.
Daca esti intr-un vis lucid, daca te concentrezi un pic o sa reusesti sa-ti pui intrebari la care tot tu sa raspunzi. *este greu de explicat* Mintea unui om este extrem de mare. Nivelul de informatii este unul imens...Din nefericire aceste informatii nu ne sunt mereu la indemana. In fiecare seara avem mai multe vise insa nu suntem in stare sa ne amintim decat foarte putin din ele...cateodata daca nu te concentrezi le uiti in totalitate si spui ca nu ai visat nimic.

★5.Am zis de ce nu visezi nimic. Nu exista asa ceva. De fiecare data visezi ceva anume insa atunci cand te trezesti nu iti poti aminti acel vis.
Rudele moarte le visezi intrucat iti este dor de ele si cel mai probabil in timpul zilei te-ai gandit cel putin 1 data la acestea.
De aceea le visezi. De ce crezi ca mereu iti visezi rudele asa cum le-ai vazut in timpul vietii si nu precum zombie sau ceva de genul? *bine, sunt si exceptii pentru persoanele bolnave mintal dar in fine*.
De ce? Intrucat acestea nu sunt adevarate, sunt create de mintea ta inturcat tie iti este dor de acele persoane si pentru ca te gandesti la ele.
Ai multe informatii despre acele persoane dragi in minte, de aceea esti capabil sa ai niste vise care par foarte reale atunci cand visezi acele persoane.
Mintea ta este un loc mare, plin de informatii, fapt pentru care se ocupa de toate detaliile fiecarui vis.
De exemplu atunci cand visezi o persoana decedata ai sa observi niste haine pe care acea persoana le purta foarte des si nu neaparat hainele in care a murit sau in care a fost ingropata.
A fost doar un exemplu.

ஜDaca vrei mai vorbim. Pot spune ca sunt oarecum "pasionat" de astfel de subiecte.

Bafta! ✌

| AvalohAlyn explică (pentru RainmakerX):

Merci muuuult.happy Esti foarte util si de treaba pentru ca scrii atat, Catalin.happy

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Merci si eu pentru apreciere! smug

8 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Cum e cu visele cand dormi?
- in principiu visele sunt la fel ca realitatea pe care o percepi
Semnifica visele ceva?
- pot semnifica daca le dai un inteles
Visele nu se intampla in alta dimensiune sau in alta lume paralela, de ce avem vise?
pentru ca suntem fiinte multi-dimensionale, existam "peste tot", pot fi o realitate pararela a ta in viata asta, pot fi dintr-o alta incarnare, poti fi o pura creatie de a ta ca un execitiu intr-o dimensiune proprie sa zicem

Poti sa iti controlezi visele?
- intrebarea reformulata ar fi: poti devenii constient(a) in timpul visului? absolul! tot ce percepi in vis si in realitate e creatia ta, deci poti spune controlat de tine

Ce e un vis lucid?
- din perspectiva mea visul lucid e visul in care esti treaz, sa te trezesti in vis, sa fi constient de tine si de imprejurimi

- De ce nu imi mai amintesc ce visez mai mereu?
big grin pentru ca nu ti-ai antrenat aceasta abilitate; e la fel ca orice altceva, are nevoie de exercitiu; dimineata cand te trezesti cateva minute stai si aminteste-ti;

De ce uneori ne visam rudele moarte?
- poate fi o simpla comunicare cu ele, poti impartasi un anume mesaj; e mai usor sa comunici in vis decat in realitate cu o persoana care a facut tranzitia

| AvalohAlyn explică (pentru Shammal):

Multumesc.

| Shammal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu placere

| AlxMro a răspuns:

Simplu. Visam temeri sau dorinte happy De aici deriveaza-ti singur.

| T0T a răspuns:

Visele sunt rezultatele subconștientului și poți zice că visul este o altă lume, o lume din mintea ta.

| Unicornaş a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel. Credeam ca am super puteri rolling on the floor. Mi s-a intamplat de atatea ori ca intr-o zi il pusesem pe fratele meu sa ma asculte si chestia asta se intamplase si in vis. Asa ca m-am oprit din a vorbi. Stiam sigur ca el nu ma asculta si asa a fost. Intr-un fel visul a devenit realitate. happy Eu una profit de asta ca poate pot schimba putin ceea ce-mi displace la viitor. happy