| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate oferi o lista cu toti afluentii Tisei,Dunarii, Siretului si ai Prutului?

Răspuns Câştigător
| Burdetiu_Samuel_1997 a răspuns:

Tisa:
Vișeu și Iza ce izvoresc în Carpații Orientali (Munții Rodnei)
Someșul format din confluența dintre Someșul Mic și Someșul Mare.
Tur cu izvorul în Munții Oașului Maramureș.
Crasna izvorește în Munții Apuseni
Barcăul ce de asemenea izvorește în Munții Apuseni și împreună cu Crișul Repede se varsă in Tisa.
Crișul Repede cu izvorul în Munții Apuseni.
Crișul Negru izvorește la fel din Munții Apuseni.
Crișul Alb cu izvorul Munții Apuseni.
Mureșul cu izvorul în Munții Hășmașu Mare după ce colectează râurile Târnava, Sebeș, Strei, Râul Mare, Arieș, Ampoi se varsă in Tisa.
Bega, cu izvorul în Munții Poiana Ruscă

Dunare:
Nera, Ribiș, Pârâul Țiganilor, Râul Mic, Prva, Valea Mare, Baronul, Boșneag, Varad, Sicolovăț, Alibeg, Liuborajdia, Crușovița, Caonița, Camenița, Oravița, Zascoc, Berzasca, Recica, Suva, Cozla, Sirina, Elișeva, Saraoschi, Stariște, Paolina, Sușcava, Ciuceavca, Iuți, Tișovița, Recița, Liubotina, Plavișevița, Ponicova, Mraconia, Costinețiu, Suhodolu, Mala, Valea Satului, Eșelnița, Dâlboca, Groțca, Cerna, Bahna, Vodița, Jidoștița, Dudaș, Topolnița, Bistrița, Blahnița, Drincea, Sărăceaua, Desnățui, Nedeia, Jiu, Jieț, Celei, Ursa, Olt, Oltul Mic, Călmățui, Sâi, Vedea, Pasărea, Argeș, Mostiștea, Berza, Almălău, Begena, Galița, Canlia, Canaraua Fetei, Jegălia, Valea Mare, Vederoasa, Urluia, Rasova, Peștera, Țibrin, Dunărea, Calachioi, Chichirgeaua, Ialomița, Topolog, Nămolești, Călmățui, Bașburun, Aiorman, Greci, Cerna, Valea Plopilor, Jilila, Siret, Prut, Gârla Ciulinețul, Luncavița

Siret
Siretul Mic, Suceava, Moldova, Bistrița, Trotuș, Putna și Buzău; pe partea stângă, Polocin și Bârlad. Bazinul său hidrografic este format în principal din apele aduse de râurile Bistrița (circa 35%), Trotuș (circa 18%), Moldova (circa 17, 6%) și Suceava (circa 9%).

Prut
Siretul Mic, Suceava, Moldova, Bistrița, Trotuș, Putna și Buzău; pe partea stângă, Polocin și Bârlad. Bazinul său hidrografic este format în principal din apele aduse de râurile Bistrița (circa 35%), Trotuș (circa 18%), Moldova (circa 17, 6%) și Suceava (circa 9%).

1 răspuns: