| BenjaminFranklin a întrebat:

puteti sa imi spuneti care este diferenta dintre un asistent social si un psiholog? va rog!
multumesc!

2 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

Psihologul te dezgusta activ, devreme ce asistentul social are tendinta de a te dezgusta pasiv.

| DeNyUtZa24 a răspuns:

Asistent social=Se ocupa in principal cu recuperarea si (re)integrarea psiho-sociala si profesionala a persoanelor cu probleme speciale:deficiente psihice si /sau fizice, comportament antisocial(delicventa), probleme sociale diverse.Desfasoara o activitate complexa si variata: analizeaza influenta factorilor sociali asupra starii de sanatate mentala si a comportamentului uman, acorda consultatii privind drepturile si obligatiile asistatilor, colaboreaza cu institutii sau organizatii care au obiective similare, participa la elaborarea metodelor si tehnicilor de lucru, propun masuri de ajutorare sau recuperare. 2psiholog=Profesia de psiholog este una dintre cele mai controversate profesii şi pentru mulţi are efectul unui amestec de fascinaţie şi teamă. Acest lucru se întâmplă, probabil, din cauza "obiectului" ei de activitate: psihicul uman. Tocmai de aceea este necesară o abordare cât mai obiectivă în privinţa a ceea ce este şi ceea ce face psihologul în mod concret.